Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
GUSTAV MAŠTÁLKA
Jeho o dva roky mladší bratr Gustav (*1868) sice začal studovat ve Vídni práva, dlouho však ve městě na Dunaji nevydržel. Po návratu byl v rodné Sobotce zaměstnán v Občanské záložně. Protože ho zajímalo veřejné dění, chtěl se angažovat – možná pod vlivem slavnějšího sourozence. Do městského zastupitelstva se dostal roku 1909, postupně dosáhl funkce náměstka. Když o šest let později zemřel dlouholetý starosta František Peča, stal se prvním mužem městyse právě on.
Pro Sobotku to byla věru dobrá volba. Gustav Maštálka měl rozhled ekonomický i kulturní. Povědomí o svém rodišti rozšiřoval obětavě všemožnými způsoby, o čemž svědčí např. zpráva z Národopisného věstníku Českoslovanského: „V Sobótce okresní museum otevřela letos o velikonocích „Musejní Společnost", založená r. 1910. Museum má nad 1 700 inv. čísel, téměř vesměs z města a okresu pocházejících. Instalováno je museum ve třech místnostech okresního domu. Iniciátorem jeho (a předsedou Musejní Společnosti) je p. Gustav Maštálka.“Zajímalo se o divadlo, vlastnil rozsáhlou knihovnu a cennou kolekci obrazů. Měl podíl na uskutečnění velké sobotecké výstavy v roce 1927, působil v Městské spořitelně. Právě bratři Maštálkové sdělili Sobotce vznik Československé republiky: „Zpráva o svržení monarchistické vlády Habsburků a o samostatnosti našeho národa došla do Sobotky dne 28. října 1918 asi o 4 hodině odpolední na obecní úřad z cukrovaru v Dolením Bousově, kam zprávu tu telefonicky sdělil tehdejší řížský a zemský poslanec Jindřich G. Maštálka a dal příkaz, aby Sobotka byla ihned vyrozuměna. Telefonická zpráva tato však neobsahovala ještě přesných údajů, a tak nastaly rozpaky, co vlastně se děje. Starosta obce i města p.Gustav Maštálka, bratr uvedeného poslance, sdělil zprávu telefonicky ihned okresnímu soudu, notáři a jiným, zejména též četnictvu, které velmi rychle se nové situaci přizpůsobilo, což dlužno s pochvalou zaznamenati.“
Starostenský úřad opustil Gustav Maštálka 21. 3. 1933, když ho začalo zrazovat zdraví. Zemřel 21. srpna 1935.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.