Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VIKTOR FISCHL
Další nedobrovolné stěhování mu připravil komunistický puč. Jeho první próza Píseň o lítosti sice vyhrála soutěž Evropského literárního klubu, ale československou cenzurou neprošla. Fischlovi bylo jasné, jak se věci budou vyvíjet. Po dlouhém dohadování mohl v září 1949 odjet do Izraele. Naučil se hebrejsky a nastoupil do diplomatických služeb. Změnil si jméno na Avigdor Dagan. Tak i podepisoval svá hebrejská díla, ta česky psaná stále signoval Viktor Fischl. Izrael dvaadvacet let zastupoval jako velvyslanec např. v Japonsku, Barmě, Polsku, Norsku či Rakousku. Po roce 1977 se věnoval jen literatuře. Hlavní tématem jeho próz byl holocaust, vztah k Bohu, láska. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří Hrací hodiny, Jeruzalémské povídky, Obžalovací spis, Kafka v Jeruzalému, Rodný dům. Několik knížek věnoval dětem (Strýček Bosko, Říkali mu Sefi), překládal z němčiny, angličtiny a polštiny. Škoda, že Miloš Forman nenatočil adaptaci pozoruhodného románu Dvorní šašci, na který zakoupil práva.
Po Listopadu 1989 se Viktor Fischl pravidelně do Čech vracel. Stal se čestným občanem Hradce Králové, dostal mnohá ocenění, např. Cenu Egona Hostovského,Cenu Jaroslava Seiferta, Řád T. G. MasarykaIII. třídy. Hlavně ale získal spoustu nadšených čtenářů. Beseda v Klicperově divadle s ním někdy v 90. letech byla zážitkem, na který dodnes vzpomínám. Byť ho ke konci života trápily nemalé zdravotní obtíže (kvůli ztrátě zraku své poslední práce diktoval), tahle jeho myšlenka by měla být krédem pro každého: „Jednou jsem naslouchal dvěma starším ženám v čekárně. Vyprávěly si o nemocech a všelijakých trampotách, až najednou slyším, jak jedna druhé říká: „Co bych vám povídala. Starý člověk se vůbec neměl narodit.”… Kdykoliv si na to vzpomenu, všechno ve mně ještě vře. Myslím, že vždycky stálo a bude stát za to žít. Vychutnat si život do dna. Do posledního dechu. Měl jsem dost času si to vyzkoušet a ničím si nejsem tak jist.“ Vrchovatě naplněný osud Viktora Fischla skončil v Jeruzalémě 28. května 2006.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.