Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
KAREL HRNČÍŘ

"Klasická" osmičlenná sestava Kocourkovských se sešla roku 1926. Smrtelně vážný přednes pánů ve fracích umocňovaly překvapivé textové obraty ve známých melodiích. Tvořily základ úspěchu, jejich autorem byl právě Karel Hrnčíř. Kocourkovští se stali vítanými interprety v Radiojournalu. Natáčeli žádané gramofonové desky, koncertovali. S přítelem a občasným hostem Vlastou Burianem je můžete vidět ve slavném filmu Katakomby. Na plátně se objevili častěji, viz snímky Obrácení Ferdyše Pištory, Dům na předměstí, Advokátka Věra, Z českých mlýnů a další. Největší popularity dosáhli s tituly Píseň o volu, Ve skladišti myši piští, Havaj kouzla zbavená, Ranní čtvrthodinka pro rheumatiky obojího pohlaví, Kocourkovský kongres duchů. Repertoár tvořilo zhruba 150 čísel. Při jejich výběru se rozhodovalo přísně demokraticky. Uváděli výhradně vlastní tvorbu, na čemž ztroskotala uvažovaná kooperace s autory Osvobozeného divadla. Občasná kritika přicházela většinou od organizací a sdružení, která ironii textů nepochopila. Velké nepříjemnosti zažili Kocourkovští za protektorátu kvůli Baladě o hřídeli osmkrát zalomené, což si Němci vyložili jako provokaci na osu Berlín - Řím - Tokio. Potíže měly i skladby Rasová nebo Staré pověsti české. Po válce absolvovali zájezd do Anglie (1947). Jenže líp už nebylo. Jejich styl humoru měl k budovatelské angažovanosti na versty daleko. Po čtrnácti stech koncertech naposled zazpívali v Rychnově 28. června 1958. Bilanční deska Kocourkovští učitelé vyšla koncem 70. let v Supraphonu. V knížkách Kocourkovští učitelé se zpovídají a Kocourkovští učitelé, jejich historie a tvorba se jistě dozvíte mnohem víc.
Ještě ke Karlu Hrnčířovi. Už za první republiky napsal, upravil nebo přeložil několik operetních libret (Bohové na Olympu, Noc velké královny, Mlynářka z Granady). Spolupracoval se skladateli R. Blahníkem, A. Austem či "kocourkovským" J. Kalašem. Jeho texty interpretovali R. A. Dvorský, Jára Pospíšil, Oldřich Nový, Hugo Haas, později Karel Gott, Ivan Mládek nebo Dagmar Pecková. Karel Hrnčíř zemřel na Silvestra 1966 v Praze a je pohřben v rodné Dobrušce.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Divadlo Drak získalo mezinárodní certifikaci Domov vzdělávání pro 21. století
Divadlo Drak získalo prestižní mezinárodní certifikaci Domov vzdělávání pro 21. století (Home of 21st Century Education), kterou uděluje organizace Hands On! International Association of Children in Museums. Tato certifikace potvrzuje, že Divadlo Drak poskytuje kvalitní vzdělávací prostředí pro děti, školy i rodiny, a že prostřednictvím kultury, umění a hry přispívá k pozitivnímu formování budoucnosti mladé generace.

Klicperovo divadlo zve děti do říše divů – začátek července bude patřit Letnímu příměstskému ateliéru!
Po velkém úspěchu loňského letního příměstského tábora a workshopů o letošních jarních prázdninách se Klicperovo divadlo rozhodlo uspořádat druhý ročník Letního příměstského ateliéru. Letošním tématem bude příběh Alenky v říši divů, který svými fantastickými postavami a příběhy slibuje dětem i mládeži pestré divadelní dobrodružství.

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj