Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
FRANTIŠEK ŠKROUP

Tam, kde pivovary strmí,
a kde pivovarské husy krmí,
kde mělnické vinice
lidem dělaj opice,
jež malínský křen zas spraví,
mezi křeny domov můj.
Spisovateli Janu Nerudovi (sic!) lidu drahá píseň evidentně vadila. Vážné výhrady vyslovili také Leoš Janáček nebo básník Ivan Diviš. Muzikant Jaroslav Krček dokonce našel podezřelou podobnost sdruhou větou Mozartovy Koncertantní symfonie Es dur pro hoboj, klarinet, fagot a lesní roh K 297 b. Češi jsou jedineční. Vždyť který stát má za hymnu - s odpuštěním - divadelní hit? A kdo vlastně byl její autor?
Příběh hudebníka Františka Jana Škroupa začal 3. června 1801 v Osicích. Prvním mentorem byl otec, učitel a příležitostný skladatel. František s flétnou vystupoval už v osmi letech. Rok účinkoval ve sboru pražské Lorety a v Týnském chrámu. První kompozice zkoušel na hradeckém gymnáziu. Filozofii ani práva v Praze nedokončil, lákaly ho hudba a jeviště. Do Stavovského divadla nejprve přišel zpívat, představil se ve 20 rolích. Jako vlastenec však toužil po české opeře. A protože žádná neexistovala, musel ji vytvořit sám. Dílo na libreto Josefa Krasoslava Chmelenského s názvem Dráteník ve Stavovském znamenalo triumf (1826). Škroup se zhostil i hlavní pěvecké úlohy. V tandemu s Chmelenským napsal další kusy. Opery Oldřich a Božena a Libušin sňatek však úspěchu Dráteníka nedosáhly.
Zato se uplatnil jako druhý (1827) a posléze první (1837) kapelník německého souboru Stavovského divadla. Zpěvu nechal. Byl výborný dirigent. Mj. premiéroval v Čechách díla Wagnera nebo Verdiho. Po smrti Chmelenského pokračoval ve vydávání hudebního časopisu Věnec ze zpěvů vlastenských. Věnoval se samozřejmě i skládání. Ve zhruba 130 opusech nalezneme klavírní skladby, smyčcové kvartety, kantáty, mše, sbory, melodram Bratrovrah, Chrudimskou ouverturu. Zhudebňoval texty Hankovy, Langerovy, Čelakovského, ale i německé autory. Bez většího sukcesu stále pokoušel štěstí na operním poli (Der Prinz und die Schlange, Drahomíra, Der Meergeuse). Jenže přišel 21. prosinec 1834 a premiéra Fidlovačky. Tylova hra neměla valný úspěch. Zazněla v ní ale píseň Kde domov můj, kterou zpíval slepý houslista Mareš. Nadšené obecenstvo samozřejmě nemohlo tušit, že poslouchá hymnu budoucího československého státu. (Oficiálně se tak stalo r. 1920.)
Pro dobrotu na žebrotu. Za 30 let věrné služby hudbě (české zvlášť) se skromný muzikant doma vděku nedočkal. Roku 1857 ho Stavovské divadlo poslalo do penze. Škroup po pokusu s vlastní hudební školou a krátké epizodě v Žofínské akademii odjel do Holandska. Uznávaný kapelník položil základy německé opery v Rotterdamu, ale času mu zbývalo maloučko. Zemřel 7. února 1862, je pochován v daleké cizině. Časem se začaly objevovat Škroupovy pomníky, známky, pamětní mince. Ale jako obvykle v Čechách - pozdě.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Rock for People posbíral ocenění a rozšířil lineup o česko-slovenské interprety v čele s Davidem Kollerem či Smack One
Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup.

Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa
9. 4. v 18:00 hod.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (SvkHK)
Konferenční sál

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj
Kalendárium akcí
Copyright © 2025, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech