Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
MIKULÁŠ BUBNA

Jenže vznikem nové republiky nastala nová situace. Staleté hodnoty a tradice přestávaly platit. Kvůli pozemkové reformě přišla šlechta o část jmění, její vliv zeslábl. Mikuláš Bubna se politice zpočátku vyhýbal. Zveleboval rodinné panství a dosáhl mnoha úspěchů. Statek v Doudlebách - Jelení mohl sloužit za vzor. Mikuláš se stal uznávaným expertem v oboru lesnictví. Mezi jeho další zájmy patřil sport. Byl členem několika východočeských organizací.
Původně vlažný vztah aristokracie k Československu se s blížícím se fašistickým nebezpečím změnil. Většina potomků slavných rodů podepsala r. 1939 prohlášení hlásící se k tradicím české státnosti. Nejtěžší úkol dostal Mikuláš Bubna. Protektorátní premiér Alois Eliáš ho jmenoval 3. února 1940 ministrem zemědělství. Věděl, co činí. Bubna byl vlastenec i odborník. Generál také doufal, že Bubna jako šlechtic bude mít větší slovo u říšského protektora von Neuratha při intervencích týkajících se vězněných Čechů. (V tom se však mýlil. V zásadních věcech měl totiž konečné slovo K. H. Frank.) Doudlebský rodák musel takzvaně "tančit mezi vejci" v době, kdy šlo o život. Na zahájení hospodářské výstavy ho donutil kulturní referent úřadu říšského protektora změnit připravený projev. Bubnovi se však podařilo získat odklad plánu celního zapojení Čech a Moravy do Říše. Postavil se proti propouštění legionářů z úřednických míst, čelil tvrdým výtkám proti nedostatečným dodávkám. Němci mu vyčítali, že je „měkký“ a „nevýkonný“.
27. září 1941 nastoupil nový říšský protektor Heydrich. Generál Eliáš byl zatčen. Na zasedání vlády čtyři ministři, mezi nimi i Bubna, hlasovali pro abdikaci a rezignaci prezidenta. Emil Hácha však prohlásil, že není jiná varianta než zůstat ve funkci. Bubna se nechal slyšet, že tato vláda zradila český národ. Okupanti zatýkali přímo na Ministerstvu zemědělství. Svým vlivem dosáhl Bubna propuštění aspoň několika spolupracovníků, snažil se podporovat domácí odboj. Rezignoval 19. ledna 1942. V dalších letech pracoval jako správce velkostatku. Roku 1945 Mikuláše Bubnu zatkli. Ve vězení strávil 14 měsíců. Proces se nekonal, nakonec dostal doklad o národní spolehlivosti.
Když mu zemřela žena, nebylo nic, co by ho ve zjevně rudnoucím státě drželo. Roku 1948 emigroval do Rakouska. Znovu se oženil. Zemřel předčasně 17. 8. 1954 v Štýrském Hradci.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Rock for People posbíral ocenění a rozšířil lineup o česko-slovenské interprety v čele s Davidem Kollerem či Smack One
Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup.

Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa
9. 4. v 18:00 hod.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (SvkHK)
Konferenční sál

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj
Kalendárium akcí
Copyright © 2025, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech