Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
BOHUMIL KAFKA

Profesní základy získal Bohumil po novopacké obecné a měšťanské škole na čerstvě otevřeném sochařskokamenickém ústavu v Hořicích (1892 – 1896). Následujících dvanáct měsíců zažil práci kameníka v praxi. Potom se dostal na pražskou UMPRUM k "sousedovi" Suchardovi. Jako asistent pomáhal s pomníkem Františka Palackého. Rok 1898, zase změna. Kafka se přesouvá na Akademii výtvarných umění. Slavnému profesoru Myslbekovi je k ruce při práci na nejikoničtější české skulptuře - soše sv. Václava na Václavském náměstí. Díky Hlávkově stipendiu odjíždí na čtyři léta do Paříže. Rozhodně se tam neztratí. Stává se členem Societé du Salon d’ Automnea Rodinovy Societé l'art et literraire. Uspořádá zde výstavu, časem dostane iŘád Čestné legie.
Když r. 1916 umírá Stanislav Sucharda, na Uměleckoprůmyslové škole ho nahrazuje právě Bohumil Kafka. Za pár let (1925) ho jmenují profesorem pražské AVU. Angažuje se ve Spolku výtvarných umělců Mánes. Jeho díla nesou ducha secese a symbolismu (Polibek, Orfeus, Žena po koupeli, Mrtvá labuť, Mumie, objekt se "švankmajerovským" názvem Šílení). Je medailérem. Zdobí fasády divadla v Pardubicích a na Vinohradech, pražského Obecního domu. Je autorem pomníků K. H. Borovského v Havlíčkově Brodě nebo M. R. Štefánika v Bratislavě. Vytváří busty Smetany, Vrchlického, Masaryka, Mánesa. Značnou část svého talentu věnuje impresionistickým plastikám zvířat. Získává ocenění, mj. Zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži 1937.
Největší umělecká výzva ho teprve čeká. Po mnoha letech soutěží a sporů je roku 1931 pověřen zhotovením sochy Jana Žižky u Památníku odboje na pražském Vítkově. Pracuje na ní intenzivně až do smrti. Vyvzdoruje si ateliér, postavený jen kvůli soše. Studuje podrobně dílo Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Schází se s historiky i hipology. Ministerstvo zemědělství mu zapůjčí nejkrásnějšího československého koně. Inspirací pro figuru Žižky byli zápasník, důstojník, architekt. Smutnou ironií je, že tvůrce hotové dílo nikdy neuviděl. Šestnáct a půl tuny těžká bronzová socha byla odhalena až 14. července 1950. Nohy jezdce váží 398 kg, ruka 195 kg, hlava 105 kg, meč 110 kg… 39 dílů bylo svařeno k sobě a zajištěno šrouby. Od roku 1999 je národní kulturní památkou.
Bohumil Kafka zemřel 24. 11. 1942 v Praze, odpočívá na vyšehradském Slavíně. V rodném městě ho připomíná pamětní deska.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj

Rock for People posbíral ocenění a rozšířil lineup o česko-slovenské interprety v čele s Davidem Kollerem či Smack One
Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup.

Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa
9. 4. v 18:00 hod.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (SvkHK)
Konferenční sál
Kalendárium akcí
Copyright © 2025, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech