Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
BOHUMIL KAFKA
Profesní základy získal Bohumil po novopacké obecné a měšťanské škole na čerstvě otevřeném sochařskokamenickém ústavu v Hořicích (1892 – 1896). Následujících dvanáct měsíců zažil práci kameníka v praxi. Potom se dostal na pražskou UMPRUM k "sousedovi" Suchardovi. Jako asistent pomáhal s pomníkem Františka Palackého. Rok 1898, zase změna. Kafka se přesouvá na Akademii výtvarných umění. Slavnému profesoru Myslbekovi je k ruce při práci na nejikoničtější české skulptuře - soše sv. Václava na Václavském náměstí. Díky Hlávkově stipendiu odjíždí na čtyři léta do Paříže. Rozhodně se tam neztratí. Stává se členem Societé du Salon d’ Automnea Rodinovy Societé l'art et literraire. Uspořádá zde výstavu, časem dostane iŘád Čestné legie.
Když r. 1916 umírá Stanislav Sucharda, na Uměleckoprůmyslové škole ho nahrazuje právě Bohumil Kafka. Za pár let (1925) ho jmenují profesorem pražské AVU. Angažuje se ve Spolku výtvarných umělců Mánes. Jeho díla nesou ducha secese a symbolismu (Polibek, Orfeus, Žena po koupeli, Mrtvá labuť, Mumie, objekt se "švankmajerovským" názvem Šílení). Je medailérem. Zdobí fasády divadla v Pardubicích a na Vinohradech, pražského Obecního domu. Je autorem pomníků K. H. Borovského v Havlíčkově Brodě nebo M. R. Štefánika v Bratislavě. Vytváří busty Smetany, Vrchlického, Masaryka, Mánesa. Značnou část svého talentu věnuje impresionistickým plastikám zvířat. Získává ocenění, mj. Zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži 1937.
Největší umělecká výzva ho teprve čeká. Po mnoha letech soutěží a sporů je roku 1931 pověřen zhotovením sochy Jana Žižky u Památníku odboje na pražském Vítkově. Pracuje na ní intenzivně až do smrti. Vyvzdoruje si ateliér, postavený jen kvůli soše. Studuje podrobně dílo Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Schází se s historiky i hipology. Ministerstvo zemědělství mu zapůjčí nejkrásnějšího československého koně. Inspirací pro figuru Žižky byli zápasník, důstojník, architekt. Smutnou ironií je, že tvůrce hotové dílo nikdy neuviděl. Šestnáct a půl tuny těžká bronzová socha byla odhalena až 14. července 1950. Nohy jezdce váží 398 kg, ruka 195 kg, hlava 105 kg, meč 110 kg… 39 dílů bylo svařeno k sobě a zajištěno šrouby. Od roku 1999 je národní kulturní památkou.
Bohumil Kafka zemřel 24. 11. 1942 v Praze, odpočívá na vyšehradském Slavíně. V rodném městě ho připomíná pamětní deska.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.