Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ADOLF ČERNÝ

Ve volném čase pilně navštěvoval milovanou Lužici. Největší koncentrace původních obyvatel zůstala v okolí města Budyšín (Bautzen). Černý pronikal do tajů jazyka, poznával dějiny, sbližoval se s tamní inteligencí, angažoval se proti germanizaci. Výsledky bádání v oblasti folklóru předložil české veřejnosti v Dodatcích k textům lidových písní. Přispíval do Slovanského sborníku, Zlaté Prahy, Světozoru, Národních listů. Roku 1898 založil časopis Slovanský přehled. Šéfredaktorem byl s přestávkami více než dvě desetiletí. Cestoval i do dalších oblastí obývaných Slovany. Jejich komunitu objevil dokonce poblíže italského Udine. Na pražské univerzitě od r. 1901 zájemcům zprostředkovával výuku polštiny, lužické srbštiny a později také srbochorvatštiny. Je autorem mnoha literárních překladů ze slovanských jazyků do češtiny a naopak. Často je vydával vlastním nákladem. Důležitou roli sehrály zejména práce Lužice a Lužičtí Srbové a Slovanstvo za světové války. Spoluzaložil spolek českých přátel Lužice, prorocky ovšem odmítaje všeslovanské utopie.
"Druhý", básnický život vedl jako Jan Rokyta. Jméno si vybral na počest kněze, který žil v Litomyšli v 16. století. Zejména zpočátku se věnoval osobní, spirituální, případně přírodní lyrice (Když se připozdívá, Světla a bludičky, Za Kristem, Pouta a peruti). V Černého - vlastně Rokytově - bibliografii nalezneme též odvážné Balkánské zpěvy, román ve verších Prokop Rybář či vlastenecký Zpěvník pozdního husity. Zrod samostatné republiky přivítal sbírkou Písně osvobozeného otroka. Jednotlivá čísla knížky (Den radosti, Masarykovi Osvoboditeli, Štefánik) často zněla i při oficiálních akcích. Jako znalec slovanské problematiky se účastnil mírové konference v Paříži. Své schopnosti uplatňoval na Ministerstvu zahraničních věcí a čs. velvyslanectví v Polsku.
Roku 1927 odešel do důchodu. Přesto dál pilně psal: Prezident Osvoboditel, Věrní a odhodlaní, Nové písně osvobozeného otroka. Už v Národním albu, vydaném roku 1899, byl vybrán mezi 1 000 nejvýznamnějších Čechů 19. století. Člen České akademie věd a umění, Slovanského ústavu, doktor honoris causa univerzit v Praze, Krakově, Bělehradu či Sofii skončil pozemskou pouť 27. prosince 1952 v Praze. Čestného občana Hradce Králové připomíná pamětní deska na Kavčím plácku čp. 1.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj

Rock for People posbíral ocenění a rozšířil lineup o česko-slovenské interprety v čele s Davidem Kollerem či Smack One
Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup.

Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa
9. 4. v 18:00 hod.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (SvkHK)
Konferenční sál
Kalendárium akcí
Copyright © 2025, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech