Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VOJTĚCH SUCHARDA
Nikde se to nepíše, ale vsadil bych se, že plastika Milenci (1905) byla aspoň z poloviny inspirována spolužačkou z Umělecko-průmyslové školy Annou Brichovou. Každopádně z ní o tři léta později učinil paní Suchardovou. To už bydleli v bubenečské vile, kterou jim (a sestře Anně) odprodal bratr Stanislav. Z manželství vzešly dcery Anna a Olga. Vojtěch Sucharda si rozuměl hlavně s architektem Kamilem Hilbertem. Díky němu získal prestižní zakázku při dostavbě chrámu sv. Víta, která se protáhla až do r. 1934. Jeho práce v nové části (250 sloupových hlavic s rostlinnými, zvířecími a figurálními motivy, dekorativní výplně, chrliče, plastiky pelikána a holoubka, dva reliéfy v průčelí) jsou pro vzhled dómu zásadní. I skulptury stojících rytířů na paláci Koruna v Praze jsou od něj. Stopy zanechal také ve Štěchovicích, Nymburce, Prostějově a v Mělníku. Hradec Králové pak vděčí bratřím Suchardovým za sochy Historie a Průmysl na průčelí Muzea východních Čech.
Jenže válka slibný rozjezd zastavila. Vojtěch se dokonce dostal do ruského zajetí. Byť i zde tvořil, až po návratu se v uměleckém světě znovu etabloval. S manželkou založili (1920) první loutkovou scénu, určenou výhradně dětem. Jmenovala se původně V říši loutek - od roku 1928 Říše loutek. Nakonec zakotvila v Městské knihovně, kde ji naleznete dodnes. Díky manželům Suchardovým scéna brzy získala evropský věhlas. Principál vytvářel loutky nejen klasické dřevěné, ale i značně nekonvenční (ze soustružených dílů, plošné, stínové). Jeho draci, čerti, Kašpárci nebo Měsíčňané byly originalita sama. Na sochařství však nezapomínal, viz pomníky padlým v Dubicku či v Třeštině u Mohelnice nebo kopie kašny v Loretě.
Nejvíce energie však věnoval rekonstrukci Staroměstského orloje. Podílel se na ní celkem třikrát v průběhu let 1912 - 1948. Svou originální vizi, totiž vytvořit protějšek k Mánesovu orloji s odkazy na městský život, neprosadil. Roztrpčený Sucharda ukryl do jedné ze soch dopis, objevený při nedávné rekonstrukci. Říši loutek vedl až do konce roku 1956, kdy ze zdravotních důvodů musel odejít.
Skromný, pokorný a poctivý umělec zemřel 31. října 1968 v Praze.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
BEDŘICH PLAŠKE
Vzácný případ uměleckého obojživelníka. Bedřich Plaške vynikl jak v malířství, tak v operním zpěvu. Pocházel z Jaroměře.
VIKTOR LUSTIG
Poprvé čtenáře v našem seriálu plném úctyhodných osobností seznámím s člověkem vesnaskrz prohnilým, který si pocty v žádném případě nezaslouží.
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
Tiskové zprávy
Výběrové řízení na místo ředitele / ředitelky Divadla Drak
Správní rada Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s. v Hradci Králové vypisuje výběrové řízení na místo ředitele / ředitelky s uzávěrkou doručení přihlášek 28. února 2025. Výběrové řízení je vyhlášeno podle ustanovení zakládací smlouvy této o.p.s., neboť současnému řediteli, Tomáši Jarkovskému, vyprší jeho šestiletý mandát 31. prosince letošního roku.
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.