Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Divadlo Drak vstupuje do nové sezóny 2019/ 2020 autorskými projekty pro dospívající publikum, výstavou mapující historii divadla a s novou vizuální identitou
30.08.2019
Na podzim to budou dvě studiové inscenace pro starší děti. Zářijová premiéra autorského projektu Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou je určena dětem od 9 let. Inscenace vznikla na motivy světově ceněné knihy výtvarníka a autora dětských knih Petra Síse. Režie se ujala Miřenka Čechová spolu s Dominikou Špalkovou.
Na dospívající diváky cílí divadelní „road movie“ Cesta, která se odkazuje ke klasikům beatnické literatury. I tento autorský projekt Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka zpracovává téma osobní svobody. Premiéra inscenace je naplánovaná na
15. listopad 2019.
Jarní tituly uspokojí nejmenší diváky. Připravujeme pro ně loutkovou adaptaci klasické pohádky Šípková Růženka.
Tato „maňásková groteska“ vzniká opět v dramaturgii Tomáše Jarkovského a režii Jakuba Vašíčka. Děti od tří let zcela jistě pobaví inscenace na pomezí fyzického divadla a klaunerie Do hajan! v režii hostující Veroniky Poldauf Riedelbauchové. Představení o tom, co se stane, když rodiče pošlou své ratolesti do postýlek, ale jim se ještě nechce spát, bude posledním titulem sezóny.
Galerijní prostory Labyrintu Divadla Drak čeká 8.října vernisáž rozsáhlé retrospektivní výstavy mapující šedesát sezón Divadla Drak s názvem Příběh Draku. Návštěvníci zde najdou nejen loutky a divadelní artefakty, ale i unikátní dobové materiály.
Období mezi lety 1968 až 1989 přiblíží dětskému návštěvníkovi výstava o životě v totalitě s názvem A neříkej to ve škole... Vernisáž výstavy je naplánovaná na listopad 2019.
Obě výstavy jsou doplněné lektorským programem a jsou vhodné jak pro školy, tak pro veřejnost.
Divadlo Drak vstupuje do nové sezóny s novou vizuální identitou. Vedení divadla k jejím úpravám přistoupilo z důvodu zlepšení informovanosti a komunikace s veřejností. Diváci se tak od září 2019 budou setkávat s novými tiskovými materiály divadla
i novými webovými stránkami.
Nové inscenace sezóny 2019/ 2020
První inscenací nové divadelní sezóny bude hudebně vizuální groteska Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Autorský projekt, který se snaží dětskému divákovi přiblížit nelehkou dobu totality, je inspirován knihou světoznámého výtvarníka a autora dětských knih Petra Síse. „Na podzim roku 2019 si připomínáme 30 let od Sametové revoluce a naše inscenace chce přispět k mezigeneračnímu pochopení a přiblížení tohoto významného mezníku v dějinách České republiky i dětskému divákovi. Kniha Petra Síse o životě za železnou oponou se pro nás stala jednoznačnou volbou a jsme vděčni za autorovu vstřícnost
a možnost jeho knihu převést do divadelní podoby.“ řekla o projektu jedna z autorek, umělecká ředitelka Divadla Drak, Dominika Špalková. Premiéra inscenace je plánovaná na 21. 9. 2019 od 18.00 hodin ve Studiu Divadla Drak.
Téma osobní svobody či nesvobody akcentuje z jiného úhlu pohledu i druhý titul sezóny, autorské divadelní road-movie Cesta. Autorský tandem Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček se jejím prostřednictvím chce přihlásit k odkazu beatnické literatury a cílí tentokrát na dospívající publikum. „Od našeho příchodu do Draku toužíme připravit ve studiu inscenaci pro teenagery.
Toto publikum nás enormně zajímá, stejně jako témata, která se pro něj nabízejí. Před časem jsme navíc inscenovali Bílého Tesáka, který v naší interpretaci dostal takové beatnické rozuzlení, kdy hrdina odmítne nesvobodné pohodlí a raději se vydá na nejistou, leč svobodnou cestu. Na tento moment jsme se rozhodli navázat a nová inscenace tak bude vlastně tématicky jakýmsi pandánem k Tesákovi. Určená je nicméně staršímu publiku a také formálně se nebude podobat ani Tesákovi ani žádné z dalších inscenací, které jsme doposud v Draku vytvořili. I tentokrát se sice budeme opírat o výraznou vizualitu a hudební složku, ale jinak chceme především využít možností, které nám nabízí variabilita studia a vytvořit takovou divadelní jam session.“ přibližuje režisér Jakub Vašíček inscenaci, která bude mít slavnostní premiéru výjimečně v pátek, 15. 11. 2019.
Nedílnou součástí dramaturgie Divadla Drak jsou také inscenace inspirované klasickými pohádkovými náměty. Na jaře se proto malí diváci dočkají adaptace pohádky Šípková Růženka v dramaturgii Tomáše Jarkovského a režii Jakuba Vašíčka. „Šípková Růženka je pohádkový příběh, který může díky své metaforičnosti a vrstevnatosti oslovit jak diváky v raně školním věku, tak i ty starší. Scénické řešení, k němuž jsme se rozhodli, pro nás navíc znamená příležitost vyzkoušet si další klasický loutkářský žánr
a sice maňáskovou grotesku. A že drakovští herci s maňásky hrát umí, dokazují krom slavných příkladů z minulosti i relativně nedávné inscenace U kanónu stál či Blátem po hlavě. Diváci se můžou v každém případě těšit na výrazně výtvarnou inscenaci, velmi střídmou ve slovech, ale tím obrazivější a bohatší na akci.“ upřesnil informace k připravované pohádce Tomáš Jarkovský.
Poslední premiérou sezóny bude autorská inscenace Do hajan! režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové určená dětem od tří let. Poldauf Riedlbauchová absolvovala režii na KALD DAMU pod vedením prof. Josefa Krofty a následně studovala fyzické herectví na Institut del Teatre v Barceloně. A právě poetické fyzické divadlo se stalo těžištěm její tvorby, v poslední době především ve spolupráci s novocirkusovým souborem Bratři v tricku, s nímž vytvořila trio úspěšných a oceňovaných inscenací Plovárna, Funus a Lov. Vedle toho se věnuje také operní režii, choreografii, pedagogice či tvorbě hudebně-divadelních edukačních projektů pro děti. Na pomezí fyzického divadla a klaunérie se bude pohybovat také její drakovská inscenace, vycházející z dětem dobře známé situace, kdy už by měly jít spát, jenže se jim ještě ani trochu nechce. Scénografii pro inscenaci vytvoří Marianna Stránská a tvůrčí tým ještě doplňuje hudební skladatel
Jan Čtvrtník a light-designér Michal Kříž.
Příběh Draku, nová výstava v Labyrintu Divadla Drak
Galerijní budova Labyrint Divadla Drak je prostorem se svébytnou dramaturgií zabývající se jak lektorskými programy pro školy
i veřejnost, tak samostatnými výstavními projekty.
Dne 8. října 2019 zde proběhne vernisáž výstavy mapující šedesátiletou historii divadla s názvem Příběh Draku.
Jak řekl kurátor projektu Tomáš Jarkovský: „Nová instalace bude prostřednictvím vystavených loutek, ukázek z inscenací, fotografií ale i celé řady dalších dobových metriálů vyprávět příběh šedesátileté historie Draku. Chceme zachytit podstatné momenty proměn drakovského divadelního jazyka v čase, připomenout konkrétní klíčově inscenace
a osobnosti, ale zároveň přiblížit i nezaměnitelnou atmosféru divadla. Drak totiž vnímáme jednak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kdo jeho příběh po těch šedesát let v různých etapách spoluvytvářeli.“
A neříkej to ve škole... je název expozice zachycující období totality od Pražského jara po Sametovou revoluci. Interaktivní projekt ukáže malému divákovi na příběhu jedné rodiny život v období mezi lety 1968 -1989. Vernisáž výstavy proběhne v listopadu 2019.
Nová vizuální identita Divadla Drak
Divadlo Drak vstupuje do nové sezóny s úpravami své vizuální identity.
Od začátku sezóny se budou diváci Draku setkávat s upraveným logem divadla, novými programovými plakáty,
informačními nebo propagačním materiály a s novým webem. „Změna vizuálního stylu je jedním z mnoha kroků pro zlepšení
a zjasnění způsobu komunikace s naším divákem. Naší prioritou bylo navázat na předchází způsoby vizuální prezentace
divadla, ale zároveň vytvořit čitelný a současný styl tak, aby divadlo a jeho aktivity byly jasně identifikovatelné veřejností.
Hrdě navazujeme na tradici s pohledem upřeným do budoucnosti.“ sdělila ředitelka Divadla Drak Eliška Finková
Kontakt pro další informace, rozhovory, fotografie:
Martina Marková,
press@draktheatre.cz, 777 716 782
www.draktheatre.cz
Všichni dobří rodáci
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.