Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Královéhradecká galerie otvírá pět nových výstav
03.06.2021
V Galerii moderního umění v Hradci Králové se 5. června uskuteční vernisáž tří krátkodobých výstav prezentujících díla současných umělců, na nichž GMU spolupracovala s renomovanými externími kurátory. Všechny projekty spojuje zaměření na aktuální témata rezonující v dnešní společnosti a po technické stránce potom práce autorů s tzv. novými médii – fotografií a videem.
Zároveň s výstavami budou slavnostně otevřeny také stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let, které galerie zpřístupnila již v prosinci loňského roku, ale jejich vernisáž musela v důsledku protipandemických opatření vlády odložit. V rámci vernisáže budou pokřtěny katalogy k oběma zmíněným expozicím a rovněž úspěšná populárně-naučná publikace Galerie moderního (č)umění, kterou koncem minulého roku vytvořilo edukační oddělení GMU.
Zahájení akce proběhne za přítomnosti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové v 15:00 hodin před hlavním vchodem galerie, kde bude pro návštěvníky připraveno občerstvení. Vstupné do celé budovy GMU bude v době od 15:00 do 20:00 hodin zdarma.
Největší výstavní prostor ve 4. patře je věnován skupinové výstavě současné české fotografie s názvem Pozdní intimita. Projekt reaguje na tlak na zveřejňování soukromého. Vyvíjejí ho jak masmédia, tak sociální sítě, a to často s cílem finančního zisku. Proto mají i umělci stále větší zodpovědnost za to, jak ve své tvorbě se soukromím nakládají. Hlavní záměr výstavy tedy spočívá v prozkoumání přístupů a strategií, jež současní fotografové a fotografky vůči intimitě uplatňují, a to právě na příkladu děl 11 vybraných autorů a autorek. Ti nechávají diváka nahlédnout do vlastního soukromí i soukromí svých rodin nebo celebrit. Zastoupeni jsou umělci jako Pavel Baňka, Veronika Šrek Bromová, Michal Kalhous nebo Alena Kotzmannová.
„U intimity jsem neusiloval o odhalování dráždivých tajemství. Zajímala mě důvěrnost: jako téma, které sledují autoři a autorka, ale i jako vztah mezi nimi a diváky. V ideálním případě výstava zafunguje jako ozvučná deska, která rozezní to, co sami nosíme v sobě a za běžných okolností neumíme nebo nemáme sílu komunikovat,“ komentuje záměr výstavy kurátor Jiří Ptáček.
Ve výstavním prostoru Bílá kostka je připravena trojkanálová videoprojekce Terezy Severové s názvem Strom uprostřed krajiny (2021). Autorka prostřednictvím digitální manipulace nechává před očima diváka růst uschlý strom zasazený kořeny vzhůru. Ten je naplněn nejen environmentálními, ale i politickými významy. Odkazuje k rituálu sázení stromů svobody oslavujícímu vznik samostatného Československa. Severová vnímá strom jako typický prvek české krajiny i symbol tradičních společenských hodnot – svobody a demokracie. Právě zmíněné hodnoty jsou v současné době značně narušeny, podobně jako suchý strom, jemuž však autorka přisuzuje silnou regenerační schopnost a doslova se vrací k jeho kořenům. Výstavu kurátoruje Nina Moravcová.
V Černé kostce určené k prezentaci pohyblivého obrazu se koná výstava Marie Lukáčové, videoartistky, raperky a spoluzakladatelky feministické skupiny Čtvrtá vlna. Autorka ve svých videokolážích pracuje s prvky současné populární kultury. Kombinuje ruční kresbu, 3D animaci, hudbu a rapovaný text. Ve videích připravených pro výstavu Frugo vnímá obraz jako nástroj produkce globálního kapitálu, ať už se jedná o produkty pornografického průmyslu nebo naše osobní fotografie zveřejňované na internetu. Zkoumá otázku vizuální prezentace ženského těla, vztah cirkulace obrazů, peněz a sexu. Poukazuje na skutečnost, že téměř celá současná společnost funguje na „nekonečný“ finanční dluh. Kurátorkou výstavy je Hana Janečková.
Všechny krátkodobé výstavy budou ukončeny 29. srpna.
Ve 2. a 3. patře mohou návštěvníci zhlédnout dvě nové stálé expozice, přičemž obě prezentují umění 20. století netradičním způsobem. Expozice Minulé století – dvacet osobností, kterou připravila kurátorka GMU Petra Příkazská, svým pojetím připomíná renesanční „Pantheon umělců“. Seznamuje diváka s uměním české moderny prostřednictvím svébytných děl 20 vybraných autorů a autorek ze sbírek královéhradecké galerie. Popírá tak tradiční nazírání dějin umění optikou chronologického řazení stylů, směrů a charakteristických mistrovských děl.
Expozice Posledních padesát let prezentuje české umění od 70. let minulého století až do dnešní doby. Jejím autorem je přední kurátor a teoretik Tomáš Pospiszyl, který opustil pokusy vyprávět příběh současného umění chronologicky nebo na základě vývoje forem. Výstavu uspořádal spíše tematicky nebo jako slabikář různých přístupů a tendencí objevujících se v umělecké tvorbě posledních desetiletí s důrazem na rozmanitost jazyka jednotlivých autorů a autorek. Ti se vedle malby a sochařství čím dál častěji vyjadřují také prostřednictvím fotografií, performancí, filmu, videa, textu a digitálních technologií.
Všichni dobří rodáci
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.