Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VOJTĚCH ADAMEC
Vojtěch ještě stihl odmaturovat na kroměřížském reálném gymnáziu (1952), ale naděje na studium na vysoké škole se rovnala skoro nule. Vylepšit posudek mu pomohla „dobrovolná“ brigáda v betonárně v Ostravě a hlavně přímluva profesora Španiela, který se za mimořádný talent postavil. Pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou navštěvoval Vojtěch Adamec v letech 1952 – 1960. Pedagogové Wagner a Bauch mu ukázali cestu, Vincenc Makovský ho přizval k některým svým realizacím. Spolužáky mu byli Vladimír Preclík, Jaroslav Šerých nebo Olbram Zoubek. Lehký život ale rozhodně nevedl. O ateliéru si mohl jen nechat zdát. Pracoval u kamarádů, proto se moc jeho věcí z té doby nezachovalo. Majetek přenášel v kufru a podle vlastních slov přespával třeba na Wilsonově nádraží. Vzdělání hledal v publikacích v knihovnách, sháněl zejména informace o cizích autorech.
Po absolutoriu ho živilo sekání náhrobků, což mělo neblahý vliv na jeho zdraví. Oporou mu byla jako vždy manželka, akademická malířka Marie Adamcová. Klid na místech posledního odpočinku mu jinak jako věřícímu lahodil. Svobodu nacházel ve svém počínání, chránil se tak před banalitou. Svou činnost nazýval modlitbou či prosbou, jeho heslo znělo: „Při práci vyjdeš ze tmy do světla“. Volnější poměry „zlatých šedesátých“ umožnily mladému umělci uspořádat několik samostatných i kolektivních výstav. Dostal se i do Francie (1967). Konečně na vlastní oči viděl díla zbožňovaných mistrů Rodina, Zadkina, Branucissiho. Objevem se pro něj stala tvorba Henryho Moora. Ještě na počátku normalizace společně s bratrem, architektem Vítem, krášlili svými vizemi olomoucká sídliště (skulptura Vlna a pták). Kromě hanácké metropole (Příroda, Cesta vesmírem) uplatnil své sochy v Hostivaři, Lešné nebo v Žatci. Zkoušel různé materiály – od keramiky, dřeva, železa, kamene až po sádru nebo polystyrén.
Po roce 1989 se stalo pro Vojtěcha Adamce osudovým setkání s Dominikem Dukou. Nejprve na jeho žádost zhotovil Madonu pro kapli v klášteře sv. Jiljí v Praze. Následovalo bronzové sousoší sv. Vojtěcha a Radima v Libici nad Cidlinou, pomník Jana Pavla II. na nádvoří jezuitské koleje v Hradci Králové a busty královen Elišky Rejčky a Alžběty Pomořanské v katedrále Svatého Ducha. Sochu vzkříšeného Krista najdete v sousoší Křížové cesty na Kuksu, bustu herce Hugo Haase ve foyer Národního divadla v Praze.S manželkou jsou mj. autory portrétů Bohumila Kubišty v Praskačce a V. K. Klicpery v Chlumci nad Cidlinou. Vojtěch Adamec starší rovněž předával zkušenosti na Střední průmyslové škole kamenosochařské v Hořicích. K pětasedmdesátinám vyšla publikace „papežova sochaře“ Vojtěch Adamec – Sochy / kresby. Dostal Řád sv. Cyrila a Metoděje, je zastoupen v českých a německých sbírkách.
„Být s pravdou zadobře.“ Dny Vojtěcha Adamce staršího se naplnily 28. března 2011 v Hradci Králové. Pohřební mši sloužil - arcibiskup Dominik Duka.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.