Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR

Protože Hilmar se dovedl otáčet také na parketu, neunikl jeho pozornosti nový tanec. Původně mu říkali nimra či maděra, později půlka, z čehož zřejmě vznikl název polka. Hilmarovy úpravy káply publiku do noty – tempo bylo pomalejší než populární šotyš, zato rychlejší než u nimry. První polku vydal tiskem ještě anonymně (Polka – Nationaltanz, 1837). Jenže její obliba raketově rostla téměř po celé Evropě, takže u dalších už je jako autor uveden.Největším úspěchem se stala Esmeralda, pojmenovaná údajně podle cikánky z Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži. Následovaly Ochotnická, Jiřinka, Vlastenka atd. Na kontě má František Matěj Hilmar na 200 skladeb převážně tanečních (např. Zdar kopidlenskému cukrovaru). Zabrousil však rovněž do chrámové hudby (mše, drobnější církevní dílka).
Ač povoláním pedagog, František Matěj Hilmar býval asi kujón z mokré čtvrti. Soudím tak z textu Písně k oslavě piva starohradského, uchovávaném ve Státním okresním archivu Jičín:
„Je-li pivo dobré, starohradské, / chutnávává,chutnávává jak víno, / jak víno, jak víno žampanské. (…) Někdo chytí kocoura, rarara, ach kocoura, / jiný zase opici, cicici, aj opici. (…) Tak jen, páni, pijme s chutí, / pan starý nás k tomu nutí. (…) A čím? / Dobrým pivičkem, naším mazlíčkem! (…) Nutí, nutí, nutí, nutí! / My si z toho neděláme nic, / ať si má kdo třeba sto opic!“
Hilmar se kromě hudby věnoval i včelařství. S kapelou jste ho mohli potkat při poutích, posvíceních a tancovačkách. I šlechtici ze zámku ho občas pozvali. Ocenění nasbíral v životě víc než peněz. Jistě ho nejvíc těšila přízeň prostých lidí, jako muzikanta potom pochvala kolegů Antonína Dvořáka a Johanna Strausse staršího. Dokonce i „rudý dědek“ Zdeněk Nejedlý uvedl, že na Bedřicha Smetanu měly polky Františka Hilmara zásadní vliv. Hilmarova dílka najdete na hudebních nosičích (Marienbader Elegien, K. u. K. Festkonzert, Vol. I, Nejhezčí polky Františka Matěje Hilmara) na YouTube pak ve špičkovém podání České filharmonie s Václavem Neumannem. Jeho melodie zní v dokumentu Bedřich Smetana - život žitý za živa (2012). Jméno Hilmar nechybí v Pazdírkově hudebním slovníku naučném, Československém hudebním slovníku nebo v Malé encyklopedii hudby.
Zemřel 1. 10. 1881 v Kopidlně, pohřben byl na tamním hřbitově. Místo jeho posledního odpočinku stráží socha Antonína Suchardy. Kopidlno po něm pojmenovalo hlavní náměstí a ulici navrch. Právem.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Rock for People posbíral ocenění a rozšířil lineup o česko-slovenské interprety v čele s Davidem Kollerem či Smack One
Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People, který od 11. do 15. června 2025 v hradeckém Parku 360 rozproudí 50 tisíc fanoušků, má finální lineup.

Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa
9. 4. v 18:00 hod.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (SvkHK)
Konferenční sál

20. narozeniny oslaví festival Hrady CZ s Kabáty, Divokým Billem či Richardem Krajčem
K tomu Dymytry, Wanastowi Vjecy, Ben Cristovao, Marpo, Pam Rabbit či Sofian Medjmedj
Kalendárium akcí
Copyright © 2025, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech