Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JAN BLAHOSLAV ČAPEK
Četli jste něco od Čapka? Impertinentní otázka, co? Ale vsadil bych se, že ne. Pokud ovšem máme na mysli Čapka s křestním jménem Jan Blahoslav. Přišel na svět 6. 11. 1903 v Třebechovicích pod Orebem. Celá rodina praktikovala evangelickou víru. Po třebechovické obecné škole pokračoval na gymnáziích v Pardubicích a v Hradci Králové, zkoušku dospělosti složil v Rychnově nad Kněžnou (1923). Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si zvolil češtinu a angličtinu. Mezi jeho profesory najdeme známá jména – Vlček, Smetánka, Mathesius, Jakubec, Hýsek. Pod Hýskovým vedením získal roku 1927 doktorský titul za práci o J. V. Sládkovi. Protože při studiu zvládl i Státní knihovnickou školu, uplatnil své znalosti v seniorátu Českobratrské církve evangelické. Následujících šest let působil v redakci časopisu Kostnické jiskry, coby tajemník Extenzí vysokých škol, těsně před válkou i na Ministerstvu zahraničí. Měl přednášky o českém písemnictví na Husově evangelické bohoslovecké fakultě. Během protektorátu bychom J. B. Čapka nalezli v lexikografické a bibliografické komisi ČAVU nebo na pražské konzervatoři, totálnímu nasazení však neunikl ani on.
Po osvobození vedl kurs literárních dějin na Vysoké škole obchodní a byl jmenován profesorem české literatury na FF UK. Jenže Čapkovo náboženské přesvědčení po únoru 1948 vysloveně vadilo a on se ho vzdát nechtěl. Musel změnit působiště. Odešel do Památníku národního písemnictví (1959) a později do Ústavu dějin Univerzity Karlovy. Jeho zkoumání osobnosti Jana Amose Komenského zaujalo akademiky v cizině. Díky relativnímu uvolnění poměrů v šedesátých letech mohl přednášet nejen v Evropě (Anglie, Švýcarsko, Švédsko, Polsko aj.), ale dokonce i v Indii. Znovu nastoupil na Filozofickou fakultu. Získal titul doktora věd, jenže s počátkem „normalizace“ byl nuceně penzionován. Publikační možnosti mu nabídl jedině samizdat.
Jan Blahoslav Čapek spolupracoval s časopisy a deníky Host, Zvon, Rozpravy Aventina, Čin, Kritika, Lidové noviny, Literární rozhledy a dalšími, i zahraničními. Jeho slovesná tvorba není rozsáhlá, například prózy Zlomený kmen a Setkání. Novela Za jazyk přibitý (1970) líčí drastický příběh skutečné osobnosti, staroměstského písaře Mikuláše Diviše, zatčeného po bělohorské porážce 1621. Byl odsouzen k vyříznutí jazyka a deportaci do Uher, trest mu zmírnili na dvouhodinové přibití jazyka k šibenici, což provedl známý kat Mydlář. Vydal také několik básnických sbírek - parafrázi biblické Písně písní vyzdobila ilustracemi Toyen.
JBČ psal věci speciální, avšak rozhodně ne nedůležité. Jeho význam spočívá v odborných pojednáních o starší české literatuře a ideové a mravní problematice. Zajímal se o „učitele národů“ Komenského, Masaryka, o národní obrození, slovenskou literaturu, byl redaktorem, autorem studií, antologií, výborů či překladů. Uveďme aspoň Československá literatura toleranční 1781 – 1861, Zápas o svobodu v zrcadle československé literatury, Betlémská kaple v české literatuře, Dvě kapitoly o baroku. Tituly Paradox české renesance a esej Zápas o nové lidství a program nového českoslovenství vydala ovšem nejdřív zahraniční nakladatelství. Když Jan Blahoslav Čapek 10. září 1982 v Praze zemřel, nekrology byste v oficiálním tisku s čestnou výjimkou Lidové demokracie hledali marně. Výbor z Čapkova díla vyšel pod názvem Literární studie. Medailon mu věnovala Česká televize v cyklu 72 jmen české historie.
„Spíše než hříčkou osudu bývá člověk hříčkou svou vlastní. Ale i tak - či ještě k tomu - je podstatně ve svém údělu determinován stavem světa, do kterého se zrodil.“ — Jan Blahoslav Čapek
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.