Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Režisérka Helena Třeštíková převezme z rukou nového francouzského velvyslance Řád umění a literatury
07.03.2024
Dokumentaristka a pedagožka Helena Třeštíková byla jmenována francouzskou ministryní kultury a komunikace, paní Rimou Abdul-Malak, důstojníkem Řádu umění a literatury. Vyznamenání je udělováno za významné zásluhy na poli umění a literatury osobnostem, které přispívají k šíření umění a literatury ve Francii i ve světě. Tento řád uděluje ministr kultury na návrh Rady. Slavnostní ceremoniál předání francouzského vyznamenání se bude konat ve středu 6. března na Velvyslanectví Francie v Praze, Řád umění a literatury předá režisérce Heleně Třeštíkové nový francouzský velvyslanec, pan Stéphane Crouzat.
„Francouzskou kulturu miluji od mládí, vždy jsem se toužila podívat do Paříže. Podařilo se mi to rok po maturitě v mých dvaceti letech, v létě roku 1969. Paříž byla pro mě zjevením: galerie, muzea, svobodné město plné inspirace. Tehdy jsem si dala závazek, že musím dokázat stát se režisérkou. Za několik měsíců se zavřely hranice Československa, do Paříže jsem se tak znovu podívala až za několik desítek let, když se tam promítaly některé mé filmy,“ říká Helena Třeštíková.
Velkou retrospektivu filmů české režisérky uspořádalo pařížské Centre Pompidou v roce 2021, organizátoři do ní zařadili jak rané, tak novější dokumenty, mezi nimi Soukromý vesmír, části Manželských etud nebo snímky s jedinečnými osudy, jako jsou Katka, Marcela či Mallory. Helena Třeštíková natočila desítky filmů, řada z nich byla oceněna v zahraničí. V roce 2008 převzala například v Kodani cenu Evropského filmové akademie v kategorii dokument za svůj snímek René. V roce 2019 se Třeštíková stala se členkou americké Akademie filmového umění a věd, která každoročně uděluje ceny Oscar.
V současné době pracuje na postprodukci jednoho ze svých dokumentů, tentokrát o zpěvačce Báře Basikové. Se svým štábem ji tak sleduje s kamerou téměř dvacet let. Dokončuje také čtvrtou sérii Manželských etud, osudy svých hrdinů v tomto projektu sleduje dokonce od roku 1980, třetí série byla už odvysílána Českou televizí. Časosběrná metoda je pro režisérku Helenu Třeštíkovou typická, stejně jako dokumentaristika zaměřená na mezilidské vztahy a sociální problémy. Své celoživotní pracovní zkušenosti předává Helena Třeštíková řadu let jako pedagožka svým studentům na Katedře dokumentární tvorby na pražské FAMU.
Všichni dobří rodáci
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.