Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Film o českém grafickém designu vyzdvihne Sutnara, Muchu, turistické značky i pivo
11.04.2024
Čeští filmaři právě dotočili první celovečerní film s názvem IDENTITA: Film o českém grafickém designu mapující více než sto let české vizuální kultury. Vrcholná díla, ale i řadu osobností ve snímku představí ne náhodou Nicho Lowry, americký rodák s českými kořeny, vášnivý sběratel a odborník na grafický design i „vintage“ plakáty. Předci známého amerického dražitele a vůdčí osobnosti newyorské Swann Auction Galleries v roce 1909 založili v Praze jednu z výrazných továren, která také promluvila do historie české grafické identity. Film uvede do kin letos 10. října společnost Bontonfilm.
Snímek režisérky Kateřiny Mikulcové je určený tuzemským i zahraničním divákům. Pohledem amerického odborníka představí grafický design jako okno do české historie, povahy a národního příběhu. Nicholas Lowry alias Nicho v něm mapuje významné české značky jako Baťa či Pilsner Urquell. Film začíná v New Yorku, ale Nicho postupně zavítá i do Prahy, Brna, Litomyšle, Zlína či Plzně, kde prozkoumá například dílo Ladislava Sutnara, Alfonse Muchy nebo Josefa Váchala. Nevynechá tuzemskou knižní tvorbu, grafickou podobu bankovek, typografii ani orientační systémy. Představí i současnou generaci tvůrců, jako jsou Petr Babák, Martin Pecina nebo Aleš Najbrt. Nichovy cesty vedou také na Jižní Moravu za estetikou vinných etiket, vydá se i na trampský výlet po značených trasách Klubu českých turistů. V průběhu svého putování nalézá odpovědi na otázky, co česká vizuální komunikace vypovídá o zdejší identitě a jak ji představit i těm, kdo Česko neznají.
„Ve své naivitě jsem si myslel, že budu jako moderátor tohoto projektu sdílet to, co miluji na české vizuální kultuře a grafickém designu, s lidmi, kteří o tom tolik nevědí. Ke své radosti jsem se v průběhu natáčení dozvěděl tolik, že moje ,osobní česká identita‘ vzrostla ještě více,“ říká Nicholas Lowry, který ve filmu českým divákům připomene a zahraničním představí zásadní milníky české vizuální identity.
Účinkování v tomto filmu je pro Nicholase Lowryho zároveň cestou k jeho vlastním kořenům. V New Yorku patří ke třetí generaci rodiny antikvářů, je prezidentem druhé největší aukční síně, v níž mj. spravuje oddělení historických plakátů, na které se specializuje od dob svých studií. Mezi lety 1990 a 1994 žil v Praze, odkud příspíval do prvních středoevropských anglicky psaných novin Prognosis a působil také jako moderátor na
Radiu 1. Právě v tomto období započala jeho vášeň pro sbírání československých historických plakátů, jako kurátor pak stál u řady výstav o českém plakátu v Evropě i USA. Jeho prastrýc založil v Praze ještě před první světovou válkou rodinnou gumárenskou firmu Primeros, známou pro nejstarší registrovanou značku kondomů v Evropě. Primeros je synonymem pro lidskou vynalézavost a průmyslový vzestup, zároveň připomíná i temné momenty historie 20. století, když Lowryho rodina musela z Československa prchnout před nacismem.
Autorem scénáře je Petr Hauzírek, kameramanem Jan Šuster. Producentem je Michal Gregorini z grafického studia Mowshe, kreativní producentkou za Českou televizi Martina Šantavá, dalšími producenty jsou Martin Palán za Bontonfilm i sám Nicholas Lowry za Swann Auction Galleries. Kreativním producentem snímku je Pavel Vácha.
Film je součástí rozsáhlého projektu Identita, který vzdává hold českému grafickému designu, a kromě televizního cyklu uvedeného v lednu a únoru tohoto roku Českou televizí zahrnuje i připravovanou výstavu a výpravnou monografii. Autory projektu a odbornými poradci jsou Linda Kudrnovská a Filip Blažek.
Partnery projektu Identita jsou manželé Baudišovi, Bakala Foundation, společnost Lanik, Jiří Polidar, Česká televize, Swann Auction Galleries, Bontonfilm, spolek Typo, Česká národní banka, Velvyslanectví USA v ČR, Unie grafického designu, Česká centra, Státní tiskárna cenin, Mat Film Resort, Marvil, Economia, Český rozhlas Vltava, DesignMag, Czechdesign, Moderní byt, Font, Uměleckoprůmyslové museum, Městská knihovna v Praze, Moravská galerie v Brně, Moravská zemská knihovna v Brně, Museum Kampa, Paseka, Muzeum literatury / PNP, Národní knihovna, Vojenský historický ústav Ministerstva obrany ČR, hlavní město Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Vysoké učení technické v Brně či Západočeská univerzita v Plzni. Finanční podporu poskytl také Státní fond kinematografie, Pražský nadační audiovizuální fond, Jihomoravský filmový fond, Zlínský kraj či Plzeňský kraj.
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.