Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Před pěti lety zemřel Král Šumavy, před sto lety se narodil, poctou mu je nový film
14.11.2024
„Pocházím z Belfastu, kde máme historicky a dlouhodobě problémy, nyní s Brexitem, v minulosti s násilím, konflikty a válkou, přičemž vše se týká a týkalo hranic. Můj nejoblíbenější film o Belfastu se jmenuje Hunger (Hlad) a režíroval ho Steve McQueen, který je Brit. Je to upřímná výpověď, líbí se mi právě ta perspektiva zvnějšku, že režisér není z naší země. Někdy je potřeba zkrátka pohled zvenčí – a takto jsem ke Králům Šumavy přistupoval. Aspekty hranic a jejich významu jsou pro mě velmi důležité a jsou mi blízké. Jako rodák z Belfastu se identifikuji se Severním Irskem, a to je občas velmi obtížná pozice,“ říká režisér Kris Kelly, který je také zkušeným výtvarníkem, animátorem a specialistou na vizuální efekty. Trailer zde: https://youtu.be/-K2Mdgd48gY?si=0jrqdxzGWU24etZm
Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů Josef Hasil se narodil 8. února 1924 a pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Snímek Králové Šumavy představuje jeho skutečný příběh, hold ale vzdává i jeho blízkým, kteří museli kvůli jeho činnosti mnoho obětovat a projevit neuvěřitelnou dávku statečnosti. Podle filmařů bylo pro Hasila v první řadě důležité, jak převést lidi bezpečně přes hranice. Nešlo o nějaká hrdinská gesta či obrovské strategie, ale v tom podle nich tkví ten lidský aspekt a také ohromná síla. Právě proto tvůrci pojmenovali film Králové Šumavy – na počest mnoha hrdinům, mnoha lidem. Přesto, že Hasil je oným „králem“ v čele po většinu času. „Coby člověka z jiné země mě nejvíce šokovalo, co všechno musela zažít Hasilova rodina včetně věznění. I když moje země má také komplikovanou minulost, bylo to pro mě šokující. Začal jsem si postupně uvědomovat, kdo jsou opravdoví hrdinové, odkud se bere statečnost a hrdinství. To byla ta vzrušující filmařská cesta,“ dodává Kris Kelly.
Pro režiséra bylo také velmi podstatné setkání s paní Vlastou, která ve filmu představuje jednu z těch, které Hasil bezpečně převedl přes hranice z komunistického Československa do Německa, a zachránil jim tak život. Když se s ní setkal, jako by oba sdíleli podobné zkušenosti. Ona původně z Československa, on ze Severního Irska. Vnímala ho jako někoho, kdo do určité míry vlastně zažil něco podobného – protiprávní jednání, náhlou změnu politické situace. A právě tuto vzájemnou důvěru otiskl Režisér Kelly do filmu. „Josef Hasil rozhodně nechtěl být viděn jako hrdina, což mi bylo sympatické. Nechtěl být zaznamenán jako někdo speciální. A to se týká i Vlasty – oba si ve filmu kladou otázku, co je vlastně hrdinství, co to v praxi znamená. Zároveň ale s natáčením souhlasili a s účinkováním ve filmu neměli žádný problém. Jen nechtěli své zásluhy a zkušenosti nijak zveličovat. Byli a jsou to zkrátka velmi upřímní, skromní a krásní lidé. A takový byl i sám Hasil. Říkal jsem si pocitově – to by byl mohl být můj příbuzný, někdo, koho znám. A doufám, že to bude znát i z filmu,“ říká režisér Kris Kelly.
Kris Kelly byl během natáčení za Josefem Hasilem v Chicagu, kde se Hasil usadil a žil do své smrti v roce 2019, za Vlastou v Kanadě v Hamiltonu, kde se setkal i s její dcerou, a pak samozřejmě na Šumavě, kde se točilo s Hasilovými příbuznými. Cesty po Čechách a poznání místních obyvatel byly stěžejní pro autenticitu snímku. Rozhodnutí zvolit animaci pro vyprávění příběhu Hasila přišlo i z důvodu, že samotný režisér animaci často vnímá tak, že může některé situace a scény vystihnout lépe, než živý herec či postava. Zároveň čerpal ze svých předchozích projektů, kdy například natáčel o alkoholicích, dětech bez rodičů nebo o domácím násilí, což jsou také velmi citlivá témata. Animace mu tak pomohla udržet některé postavy a situace v anonymitě, vyznívá podle něj křehčeji a je vhodná pro vyprávění děje. Míru využití animace a kombinace s živě natočenými scénami tvůrci detailně po celou dobu řešili také se střihačkou Annou Ryndovou.
Autorem hudby k filmu je slavný Dj David Holmes, jenž stojí za hudbou k takovým snímkům, jako jsou například Zakázané ovoce, Dannyho parťáci nebo Přeber si to. Rodáka z Belfastu Holmese znal Kelly osobně a navíc to byl právě on, kdo dělal shodou okolností soundtrack ke Kellyho oblíbenému filmu Hunger. Spolupracovali spolu už tak na více filmech a Holmes, který je také velmi aktivní v politice, se hned o téma snímku Králové Šumavy zajímal. Motiv snu o svobodě bez hranic ho zaujal natolik, že spolupráci na filmu hned odsouhlasil. Sám Kris Kelly má k českému publiku blízko skrze svůj vztah k dílu Jana Švankmajera a jeho nejoblíbenějším českým filmem je shodou okolností snímek stejného producenta Vratislava Šlajera Pouta – ten Kelly dobře zná a viděl ho mnohokrát. Také ho zaujal fakt, že ho natáčel stejný kameraman, Jan Kačer, který stál i za kamerou Králů Šumavy.
Producentem Králů Šumavy je Bionaut, koproducentem animační a VFX studio Enter Yes. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, Northern Ireland Screen, Invest Northern Ireland a Kreativní Evropa MEDIA.
SYNOPSE
Králové Šumavy
Skutečný příběh legendárního převaděče Josefa Hasila, označovaného Státní bezpečností jako Král Šumavy. Tajemný hrdina hlubokých šumavských lesů pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, které dokázal převést skrz močály až do Německa. Přestože byl jednou odhalen a uvězněn, z lágru záhy utekl, aby se vrátil jako agent americké zpravodajské služby CIC, dnešní CIA. Jak vnímal Hasil svou misi převaděče? Proč musel opustit dívku, kterou miloval? A jak ho vidí jedna z těch, kterým zachránil život? Film rámuje exkluzivní výpověď samotného Josefa Hasila zaznamená filmaři v USA krátce před jeho smrtí v roce 2019. Akční i romantický příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace (známé například z filmu Alois Nebel), jež dává vyniknout i další hrdince filmu, kterou je nevyzpytatelná a mystická krajina Šumavy. Strhující snímek vstupuje do kin u příležitosti 100. výročí Hasilova narození.
Všichni dobří rodáci
JAROSLAV URBAN
V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál.
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.