Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
KAREL MARYSKO
Pochází z Třebechovic pod Orebem. K hudbě ho přivedl tatínek, profesionální houslista. Kvůli jeho angažmá v Záhřebské filharmonii nastoupil do školy v Chorvatsku. Další otcovou štací byl Nymburk. Právě tady potkává mladý Karel Bohumila Hrabala. Seznamuje ho s moderní literaturou. Stanou se z nich nejbližší přátelé. Marysko už coby student skládá hudbu pro ochotnický soubor místního divadla. Konzervatoř v Praze (housle a klavír) ukončil roku 1936. Za války učil na hudební škole v Čáslavi, sám se dále vzdělával na violoncello u prof. Zelenky. Jako hráč na tento nástroj byl od roku 1944 až do důchodu členem orchestru Národního divadla, proto se přestěhoval do Prahy.
Literární činnost – výhradně jako koníčka – provozoval ještě v Nymburce. Jeho rané pokusy byly ovlivněny surrealismem. S Hrabalem, který do hlavního města též přesídlil, vymysleli tzv. neopoetismus. Kupodivu byli vydání svých juvenilií po válce blízko. V jednom nakladatelství narazili na Jiřího Koláře, který jejich práce chválil. Jenže přišel únor 1948 a konec nadějí. Na druhou stranu se seznámili s podobně nonkonformně smýšlejícími lidmi. Kolář, Hiršal, Boudník, Bondy… S takovou partou musela být i padesátá léta úžasná! Marysko publikoval výjimečně a jen časopisecky. Se svými názory na většinovou a oficiální společnost patřil do undergroundového společenství. Hrál si vynalézavě se slůvky (pře100, hi100rie, mě100, o5), bavily ho dvojsmysly a nonsensy, vtipně imitoval žánry a styly. Malá ukázka: „Když se Mistra ptali, proč tam namaloval Rudé právo, odvětil: „Havlíček byl pokrokový novinář, satirik a socijálista. Kdyby žil dodneška, stal by se vydavatelem a šéfredaktorem Rudého práva. Umělec musí umět promítnout tvůrčím způsobem minulost do přítomnosti a tak ji stále oživovat a aktualizovat."
A když mu namítali, proč má tyto názory on, živnostník, odpověděl: „Já jsem komunistický živnostník, já vykořisťuji jen sám sebe," kteroužto novou ekonomickou politickou thesi se marně snažil vysvětlit, na basi výrobních prostředků a vztahů, mladý marxistický národohospodář Veverka ve své habilitační práci „Práce, spotřeba a mzda", takže ji nikdy nedopsal.“
Pro přátele vyráběl novoročenky, koláže, fiktivní jídelní lístky. S jeho dílem (Poetický zápisník, Proč vždy básník chytá se hvězd?, Šoustal jsem královnu krásy, A mrtví se mají nejlíp aj.) se mohli čtenáři seznámit až po roce 1989, pomineme-li samizdatová vydání. Karel Marysko, známý z Hrabalových próz jako básník Kytka, zemřel 23. 11. 1988 v Praze. V nymburském muzeu probíhá do 29. 3. výstava k výročí jeho narození. Když si pospíšíte, ještě ji stihnete.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF PROUZA
Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.
EMA MIŘIOVSKÁ
V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně.
JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ
Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana
Tiskové zprávy
Pocta Zuzaně Navarové pod křídly Filharmonie Hradec Králové, kapely Razam s Ivou Marešovou a Klicperova divadla
Fenomenální osobnost české hudební scény a královéhradecká rodačka Zuzana Navarová se zapsala do myslí a srdcí posluchačů svým osobitým muzikantstvím, charizmatickým hlasem i texty plnými poezie.
Hradecké kino Bio Central láká na předvánoční filmový zážitek – legendární dvojprojekce
Kino Bio Central připravilo na sobotu 21. prosince 2024 jedinečný filmový zážitek. V rámci speciální akce „Double Feature“ promítne dva ikonické filmy, které potěší fanoušky českých pohádek i milovníky světové kinematografie.
Divadlo Drak buduje své mezinárodní vztahy
V roce 2024 navštívili zástupci Divadla Drak s podporou Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře čtyři významné evropské festivaly.