Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
KAREL KOFRÁNEK

Co však nezlomí rozum, zlomí láska. Roku 1879 se v Hořicích konala výstava Hospodářsko - průmyslové jednoty. Trubičky se tam s velkým úspěchem prodávaly. Mlsat se vydal i vyučený cukrář Karel Kofránek. Bylo mu pětadvacet (*25. 1. 1854). Prochodil už kus světa a živil se výrobou medoviny. Mladému muži ještě víc než lahůdka učarovala dívka, která je nabízela. Do roka byla svatba. Novomanžel se ukázal být nadmíru schopným podnikatelem. Pochoutku pojmenoval Kofránkovy hořické trubičky a podstatně rozšířil výrobu. Díky kvalitě a dobré reklamě se jejich věhlas šířil. Kofránek s pomocí Františka Křižíka vymyslel elektrický přístroj na výrobu (mezi dvě pánve proti sobě se lilo těsto a vznikla oplatka). Vynález byl roku 1898 patentován. Hořické trubičky se staly hitem. Objednávky pršely nejen z Evropy (Francie, Anglie, Německo, samozřejmě Rakousko- uherské mocnářství), ale i z Ameriky, Turecka nebo Číny. Výrobek dostal na různých přehlídkách na 65 vyznamenání.
Když vypukla první světová válka, přestaly se pro nedostatek surovin trubičky vyrábět. Inovátor Karel Kofránek zemřel 22. června 1916 v Hořicích. V nové Československé republice úspěšně vedla firmu pod otcovým jménem jeho dcera Marie Vilenbachová. V roce 1949 byl podnik znárodněn, trubičky produkovaly různé podniky mimo Hořice. Kvalita tím samozřejmě utrpěla. Slavnou tradici udržovali Hořičáci tak, že si pekli doma. Až roku 1967 se výroba znovu vrátila aspoň částečně do místa vzniku. V devadesátých letech proběhlo několik sporů o ochrannou značku. Roku 2002 vzniklo Sdružení výrobců Hořických trubiček, kterému se podařilo získat o pět let později registraci označení původu pro Evropskou unii. Chráněné zeměpisné označení - jako sedmý český výrobek - určuje, že Pravé Hořické trubičky se smí produkovat výhradně v katastru města a přilehlých obcí. A po Karlu Kofránkovi byla v Hořicích pojmenována ulice.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Kafka (Is Not Dead) – Putování povídkami a světem Franze Kafky
Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ UVÁDÍ:
Nad Tatrou sa blýska
Toho bohdá nebude, aby český skladatel prodal svůj původ za světovou slávu, řekl Dvořák svéhlavým scherzem. Zatímco Novák oslavil Slovensko obrazem jánošíkovsky vzbouřených přírodních živlů, Suk povznesl nade vše Prahu.

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel
Sobota 29. března bude patřit Noci divadel! Tato tradiční událost otevřených divadel a výjimečných zážitků je součástí evropského projektu European Theatre Night, který představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.