Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.
V loňském roce si celý svět připomínal 100 let od úmrtí pražského rodáka a jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století Franze Kafky. Ke Kafkovu dílu se však má smysl vracet neustále, neboť pro mnoho lidí je stále nepříliš dobře známé. I proto vzniká inscenace Kafka (Is Not Dead), která se pokusí přiblížit divákům zejména povídkové dílo Franze Kafky a zároveň vystihnout, jaký Kafka byl, a zbavit tak jeho osobnost nálepek a stereotypů, které i dnes spojujeme s jeho osobou.
Mnoho lidí se totiž snaží Kafkovo dílo řádek po řádku interpretovat, málokdo ho ale doopravdy čte. Kafka je opředen tajemstvím, jeho romány a povídky jsou považovány za těžké, tajemné a depresivní. I samotného Kafku často lidé vnímají jako smutného introverta, který měl problém se svou rodinou a prakticky celý život trpěl. Kafkův svět byl ale daleko bohatší a on sám byl zřejmě úplně jiný člověk, než ten zachmuřený pán ze slavné portrétní fotografie. Právě tu méně známou stránku jeho díla a života, která je plná večírků, zábavy, groteskního humoru a veselí, chce divákům poodkrýt nová hradecká inscenace.
“Kafkovy romány se na jevištích divadel objevují docela často, mne však tentokrát zaujala jeho povídková tvorba, deníky a zápisky z osmerkových sešitů. Vím, že dopátrat se k tomu, jaký Franz Kafka byl v každodenním životě, je nemožné, ale v naší inscenaci se aspoň pokoušíme vyskládat mozaiku jeho života ze střípků a fragmentů méně známých děl a autentických zápisků,” říká autor libreta a režisér inscenace Marián Amsler.
“Franz Kafka by se dnes jistě divil, jak známý všude po světě je. Že jeho tvář na nás kouká z hrnků a triček. On sám měl totiž pocit, že selhal. A co by na to řekl? Myslím, že by se skvěle bavil. Já sám jsem na Kafkově díle vždy obdivoval jeho originální humor. Jeho povídky a romány jsou divoké a proměnlivé, stejně jako doba, ve které žil – co rok, to nové vynálezy, den měl díky elektřině najednou “24 hodin”... A tento trysk může v mnohém nabízet analogii k dnešku,” dodává dramaturg inscenace Martin Satoranský.
Diváci inscenace se mohou těšit na uhrančivou atmosféru a sugestivní vizuální zážitek, ke kterému obrovskou měrou přispívá scénografie a kostýmy, které navrhla zkušená scénografka Marija Havran. A jelikož Kafkův svět byl plný šantánů a kabaretů, ve kterých se zpívalo a tančilo, hrála v jeho životě nezastupitelnou roli i hudba. Nejinak tomu bude i v této inscenaci. Jejím autorem je výrazný skladatel Ivan Acher, který už i v Hradci Králové zanechal významnou stopu. Ten navíc složil a napsal několik písní, které zázní v živém podání herců a hereček Klicperova divadla.
Inscenace se však v první řadě opírá o herecké výkony. Samotného Kafku a jeho jakéhosi avatara K. ztvární William Valerián a Martin Klapil. Jeho přítele Maxe Broda, díky němuž vlastně známe celé Kafkovo dílo, hraje Filip Richtermoc. Role Kafkova otce Hermanna Kafky připadla Jiřímu Zapletalovi. Oba pánové se ale na jevišti objeví jako mnoho dalších postav Kafkova života i jeho díla. Výrazný prostor v inscenaci mají i ženy, které značnou měrou určovaly Kafkův osud – Felice Bauer, Milena Jesenská, Dora Diamantová a Julie Kafková. Tyto výjimečné dámy ztělesní Natálie Holíková, Lucie Andělová, Martina Nováková a Zora Valchařová Poulová. I ony ale v inscenaci projdou mnoha proměnami a představí se jako několik dalších osob.
Inscenace Kafka (Is Not Dead) bude mít světovou premiéru 5. dubna 2025 od 19:00 na Hlavní scéně Klicperova divadla.
Marián Amsler
Kafka (Is Not Dead)
režie: Marián Amsler
dramaturgie: Martin Satoranský
výprava: Maria Havran
hudba a texty písní: Ivan Acher
Hrají: William Valerián, Martin Klapil, Lucie Andělová, Natálie Holíková, Martina Nováková, Zora Valchařová Poulová, Filip Richtermoc a Jiří Zapletal