Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
OTAKAR ČÍLA

Dnes nás ale zajímá Otakar Číla. Narodil se 10. března 1894. Základy malířství mu vštěpoval novopacký Josef Mühl. Otakar nastoupil na pražskou Akademii umění roku 1913. Jako student ve Světlé nad Sázavou zhotovil znaky držitelů města a patronů v kostele sv. Václava. Jenže brzy začal globální vojenský konflikt. Mladík musel narukovat. Dobrodružně se dostal mezi československé legionáře v Rusku. Kreslil mapy v topografickém oddělení, uplatnil se jako malíř, ilustrátor, autor poštovních známek, navrhoval peníze pro bělogvardějskou Kolčakovu vládu. Za odměnu mu nová republika poskytla roční stipendium. Navštívil Čínu, Hongkong, Singapur, Barmu a Indii. Některé jeho práce z cest zakoupil Památník národního odboje.
Doma se vojenských hodností vzdal. Raději dokončil malířské vzdělávání na AMU, pak zvládl speciální figurální malbu (1925). Dařilo se mu. Vystavoval, vytvořil portréty významných osobností (rodina Antonína Dvořáka, ministr Šrobár, Setkání Wagnera s F. Lisztem), získával ocenění. Hýřivě barevné obrazy z exotických krajin se výborně prodávaly. Velké jméno si získal v Albánii. Když ji r. 1926 poprvé navštívil, modelem mu stál sám budoucí monarcha. Otakar Číla také navrhl nejvyšší albánský řád. Do balkánské země se vrátil ještě dvakrát. Pobyty ho inspirovaly k mnoha malbám (Albánský chlapec, Na albánském trhu, Albánská krajina s mostem). V Čechách ho nejvíc zajímaly náměty z přírody. Jako autor olejů s motivy bažantů, tetřívků, srnčí zvěře, pytláků a loveckých zátiší dosáhl nezpochybnitelného mistrovství. Pracoval i na aktech a krajinách.
Velkou odvahu projevil znovu za německé okupace. Stal se členem odbojové skupiny Obrana národa, v květnu 1945 pak novopackým vojenským velitelem. Jenže po roce 1948 na jeho rodinu tvrdě dopadla dělnická pěst. Umělecká perzekuce (vyloučení ze Svazu československých výtvarných umělců a zákaz výstav) byla jen začátkem. Otakara Čílu zatkli 26. srpna 1949 v rámci akce Malíř. Po odvolání dostal v monstrprocesu za "velezradu a vyzvědačství" 8 roků. (Synovi Vratislavovi původně navrhli trest smrti, nakonec z káznice vyšel po 12 letech.) Otakar Číla byl podmínečně propuštěn v roce 1958 i díky statečným kolegům Nechlebovi, Stříbrnému, Štikovi, Bauchovi a dalším. Oficiálně vystavovat ovšem nemohl. Své vlohy uplatnil jen např. r. 1965 při renovaci kostela sv. Petra a Pavla v Kojicích.
Zemřít se vrátil do Nové Paky. Kvůli zdravotním potížím skoro malovat nemohl. Odešel 28. 3. 1977. Rodné město mu udělilo r. 1998 čestné občanství. A Čílovy obrazy - přes tvrzení komunistů, že "lidem nic neříkají" - se dnes prodávají za statisícové částky.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Kafka (Is Not Dead) – Putování povídkami a světem Franze Kafky
Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ UVÁDÍ:
Nad Tatrou sa blýska
Toho bohdá nebude, aby český skladatel prodal svůj původ za světovou slávu, řekl Dvořák svéhlavým scherzem. Zatímco Novák oslavil Slovensko obrazem jánošíkovsky vzbouřených přírodních živlů, Suk povznesl nade vše Prahu.

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel
Sobota 29. března bude patřit Noci divadel! Tato tradiční událost otevřených divadel a výjimečných zážitků je součástí evropského projektu European Theatre Night, který představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.