Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ANTONÍN VITVAR
Motocyklový a automobilový závodník, podnikatel. Narodil se 27. 10. 1904 ve Vrchovině u Nové Paky. Zemřel 18. 3. 1978 v Nové Pace.Již ve třicátých letech se stal tento mlynář a zajímavý člověk, který mezi svými přáteli získal pro svou na milimetry vypočítanou přesnost přezdívku „profesor“, továrním jezdcem Jawy. Jezdil motocyklové, ale i automobilové soutěže. Mezi jinými to byla Heimzova motocyklová soutěž, 1000 mil československých, Rallye Monte Carlo, kde v roce 1939 obsadil na automobilu Jawa-Minor 750 pěkné osmé místo v těžké mezinárodní konkurenci. Byl mnohonásobným reprezentantem naší země. Čtyřikrát získal zlatou medaili na Šestidenní, v době německé okupace tajně pracoval na vývoji nového motocyklu „pérák“, jehož prototyp měl ukryt ve své dílně. V poválečné době získal 79 vítězství a kolem roku 1950 byl nejlepším motocyklovým závodníkem na silničních okruzích. Snad kromě ploché dráhy jezdil prakticky všechno. V roce 1947 byl manažerem našeho Trophy teamu na "Šestidenní", kde naši jezdci získali poprvé tuto trofej. Propagoval Novou Paku se svým sloganem: „Vitvar, Nová Paka, Jawa“. Svoji oficiální závodní činnost ukončil v roce 1952, ale ještě v roce 1955, kdy se jela v Brně Velká cena za veliké konkurence se přihlásil a jel. Představte si, že po svých padesáti letech života obsadil třetí místo. Potom se věnoval trenérské činnosti a byl u zrodu Autoklubu v Nové Pace.
Původně provozoval ve Staré Pacevlastní mlýn. Ve třicátých letech se stal továrním jezdcem Jawya motocyklových i automobilových soutěžích. Startoval na Heinzově motocyklové soutěži, 1000 mil československých, Rallye Monte Carlo. Čtyřikrát na Šestidennídojel na zlatou medaili. Kolem roku 1950 byl nejlepším československým silničním motocyklových závodníkem. Oficiálně ukončil závodní kariéru v roce 1952, ale v roce 1955 startoval za silné konkurence na Grand Prix ČR v Brně a skončil třetí.
V roce 1947 byl manažerem československého Trophy teamu na Šestidenní ve Zlíně, kde Československo poprvé získalo trofej. V době okupace tajně pracoval na vývoji motocyklu "pérák", prototyp byl ukrytý v jeho dílně. V roce 1948 mu byla znárodněna prodejna v Nové Pace a skončil jako tovární jezdec Jawy. Od roku 1949 závodil na soukromém motocyklu Norton.
Úspěchy
-
Grand Prix ČR
- 1950 1. místo do 350 cm³ i do 500 cm³
- 1951 1. místo do 500 cm³
- 1952 1. místo do 500 cm³
- 1955 3. místo do 500 cm³
-
300 ZGH
- 1936 1. místo do 350 cm³ na motocyklu Jawa
-
Rallye Monte Carlo
- 1939 8. místo automobil Jawa Minor750 cm³
Z pomyslné startovní čáry života vyrazil 27. října 1904. Již jako mladík začal provozovat vlastní mlýn ve Staré Pace, ve třicátých letech se ale jeho kroky stočily jinam – k firmě Jawa, pro niž začal pracovat jako tovární jezdec. Smyslem jeho života se stalo závodění. Po dráze se proháněl na motorce i v automobilu a své jméno nechal zapsat do startovních listin řady prestižních závodů. Nechyběl na Heimzově motocyklové soutěži, 1000 mílích československých nebo Rallye Monte Carlo.
Zde v těžké mezinárodní konkurenci do cíle dorazil jako osmý. Reprezentoval naši zemi a ze Šestidenní si čtyřikrát odvezl zlatou medaili. V roce 1947 dělal našemu Trophy teamu na těchto závodech manažera a dovedl je poprvé k zisku cenné trofeje. Za časů německé okupace tajně pracoval na vývoji nového modelu motocyklu zvaného „pérák", jehož prototyp ukrýval ve své dílně.
V poválečné době si na konto připsal 79 vítězství a stal se nejlepším motocyklovým závodníkem na silničních okruzích. V roce 1952 závodní éru oficiálně ukončil. Závodníkovo srdce dotlouklo 18. března 1978.
Antonín Vitvar - 20 let na Jawě a Nortonu
Vitvar JanKniha přináší vzpomínky Antonína Vitvara na jeho jezdeckou kariéru od roku 1926 do roku 1955, v níž se odráží předválečná historie firmy Jawa a poválečný vývoj našeho motorismu. Komentované vyprávění je doprovozené málo známými informacemi uchovanými ve Vitvarově archivu a unikátní obrazovou dokumentací, především vesměs nikdy nepublikovanými dobovými fotografiemi. Fascinující kariéra Antonína Vitvara a zasvěcený vhled do historie našich předválečných motocyklových závodů zaujme každého motoristického fandu i zájemce o historii motorismu.
Novopacký rychlík je nejvšestrannějším závodníkem naší historie. Byl skvělým silničářem, startoval na Šestidenní a s autem jel i Rallye Monte Carlo.
Jeho kariéra připomíná dráhu fotbalisty Josefa Bicana. Jejich možný mezinárodní věhlas jim vzala v nejlepších letech života válka…
V Brně vyhrál od roku 1950 královskou kubaturu s Nortonem a Jawou 500 třikrát za sebou. Při posledním triumfu mu bylo bezmála 48 let. Je tak nejstarším vítězem v historii. Ještě v 5l letech ale dokázal vystoupit na brněnské stupně vítězů.
Vitvar má na svém kontě devět Šestidenních a v roce 1947 byl navíc manažerem vítězného Trophy Teamu. Nadějnou dráhu úspěšného podnikatele přerušila změna politických poměrů v roce 1948, ale skvělou trenérskou práci mu už komunistický režim naštěstí přerušit nedokázal…
Když Antonín Vitvar v roce 1950 vyhrál historicky první motocyklový závod na Masarykově okruhu, bylo mu šestačtyřicet. Z dnešního závodnického pohledu důstojný pán v letech. Závod však tehdy měřil několik set kilometrů a byl spíš vytrvalostní než rychlý.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
ZBYNĚK HEJDA
Poezie není pro každého. Někomu se líbí nezávazné rýmovačky, jinému prázdné agitky, romantici vyhledávají lyriku přírodní nebo milostnou. Ti nejnáročnější pak objevují holanovskou „jeskyni slov“.
KAREL POLÁČEK
Dvaatřicetiletá historie seminářů Filmový smích v Rychnově začínala poctou Karlu Poláčkovi.
FRANTIŠEK MATĚJOVIČ VETEŠNÍK
Tichý pracovník „na národa roli dědičné“ František Vetešník se narodil 1. listopadu 1784 v Jizerním Vtelně u Mladé Boleslavi.
Tiskové zprávy
ADALBERTINUM – únor 2025
TANEČNÍ 2025 – DOPLŇKOVÝ ZÁPIS PRO CHLAPCE
Slučitelné díly v Klicperově divadle – young adult kriminálka s osobitou flow
Klicperovo divadlo začalo rok 2025 ve vysokém tempu. Krátce po uvedení inscenace A pak usnu a vstanu se diváci mohou těšit na další novinku letošní sezóny.
Klicperovo divadlo otevírá kreativní workshopy pro děti a mládež na jarní prázdniny
Klicperovo divadlo připravuje na jarní prázdniny jedinečné kreativní workshopy určené pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. Mladí zájemci o divadlo se mohou těšit na program, který jim umožní nahlédnout do světa scénografie, kostýmního výtvarnictví a zákulisí divadla.