Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Narodil se 21. července 1774 na kvasinském zámku. Otec, Němec, ovšem nemovitost nevlastnil - byl zaměstnán jako vrchnostenský právník. Díky vlivu české maminky se mladý Jan Alois považoval za Čecha. Po maturitě studoval v Praze filozofii a později práva. Zde velmi prohloubil své národní cítění. Pracoval v advokátních kancelářích jako praktikant. Roku 1807 si vzal za ženu Magdalenu Artmannovou. Právě on z ní udělal přesvědčenou vlastenku, povzbuzoval ji i k literární činnosti. Protože Jan Alois Rettig zastával funkci radního v různých městech, putovali od Tábora přes Přelouč, Ústí nad Orlicí po Rychnov nad Kněžnou. Posledních jedenáct let prožili pak v Litomyšli.
Na všech místech obětavě budovali povědomí veřejnosti o slavné české minulosti a dělali vše pro lepší budoucnost národa. Pomáhali při vzniku Národního muzea, v Ústí nad Orlicí založili českou knihovnu. Pan Rettig se místo Alois začal podepisovat Sudiprav, jeho Magdalena přijala jméno Dobroslava. Dnes to možná zní směšně, ale v jeho době bylo k takovému činu zapotřebí notné dávky odvahy. Jan Sudiprav psal pochopitelně jen česky. Překládal (latina, řečtina), přispíval do časopisů, považovali ho za zručného kreslíře. Dokonce i ilustroval díla své ženy. Je autorem divadelních her, jejichž původní název si schválně můžete zkusit přeložit: Kauzelná Pjssťala, neb Na odslauženau w Klewetnjku půwodnj směssnohra we dwau gednánjch (Kouzelná píšťalka aneb Na odslouženou v Klevetníku) nebo Nesskodj Přátel zkausseti půwodnj činohra we dwau jednáních (Neškodí přátel zkoušeti). Jeho nejslavnější báseň naleznete v Čelakovského výboru Slovanských písní - Stojí jabloň v širém poli jste se možná také učili ve škole. Značné slávy dosáhla dcera manželů Rettigových Jindřiška Milina. Byla významnou zpěvačkou, členkou Královské bavorské dvorní opery v Mnichově.
Jan Sudiprav Rettig skončil svou pozemskou pouť 26. července 1844 v Litomyšli. Jeho věrná Magdalena ho přežila jen něco málo o rok.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Kafka (Is Not Dead) – Putování povídkami a světem Franze Kafky
Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ UVÁDÍ:
Nad Tatrou sa blýska
Toho bohdá nebude, aby český skladatel prodal svůj původ za světovou slávu, řekl Dvořák svéhlavým scherzem. Zatímco Novák oslavil Slovensko obrazem jánošíkovsky vzbouřených přírodních živlů, Suk povznesl nade vše Prahu.

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel
Sobota 29. března bude patřit Noci divadel! Tato tradiční událost otevřených divadel a výjimečných zážitků je součástí evropského projektu European Theatre Night, který představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.