Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
.jpg)
Debutoval ještě za první světové války svazkem Pohádky z Kladska. Výhradně na literární tvorbu se soustředil až po odchodu do důchodu (1925). Jeho dílo čítá - bez výborů - několik desítek titulů. Kritika si cení zvláště sbírek z Kladska a Podkrkonoší, po osvobození pak dětských knížek V ráji mladosti a Co se Vítkovi zdálo. Za umělecký vrchol bývá považována Jivínská (rozuměj Jičínská) pentalogie. Kubínovy práce byly dostupné i za nacistické okupace, lidové moudrosti sítem cenzury nějak zvláštně proklouzly. V letech 1941 – 1944 mu vyšlo neuvěřitelných sedm titulů! To on zpopularizoval výraz „poudačky“ a dokázal, jak kouzelná je naše mateřština a její nářeční varianty.
Co nasměrovalo pětaosmdesátiletého kmeta do řad KSČ, věděl asi jen on sám. Stal se angažovaným (a režimem protežovaným) autorem. Stařičký literát se vykupoval v rádobysatirických veršovánkách na západní zlořády a tvrdě tepal jejich představitele. Moc se mu odvděčovala tituly (zasloužilý, později národní umělec, čestné členství v Národopisné společnosti ČSAV etc.), vznikl o něm krátký dokument. Jeho příběhy byly uváděny na předních scénách pro děti v Praze, Prostějově, Plzni, Brně. Také Československá televize mnohokrát sáhla po Kubínových předlohách. Samostatnou kapitolou jsou pak košilaté čtvrthodinové filmové miniaturky, uváděné kdysi v kinech před hlavním programem. Třeba Všehochlup režiséra Smetany z roku 1978, s náramným gustem vyprávěný Františkem Filipovským, by měl být označen hvězdičkou i na Silvestra. (Na báječném DVD Pohádky pro dospělé je Kubín zastoupen hned čtyřikrát!)
Nedávné záslužné bádání PhDr. Zdeňka Rubeševšak šokuje skrývanou tváří spisovatele. Dokumenty týkající se legendárního vypravěče odhalují hodně ošklivých věcí – necitelnost k osudu dcery, zatčené a umučené za války nacisty, k bývalým přátelům, lakotu i v našich zemích přímo obludnou. Kubínovy morálně volní vlastnosti tedy byly přinejmenším sporné. Ale za Všehochlupa bych mu snad i odpustil…
Josef Štefan Kubín zemřel 31. října 1965 v Praze. Jak jinak než v pohádkovém věku - dožil se 101 let. Pohřben byl na vyšehradském Slavíně. V Jičíně mají jeho ulici a mateřskou školku. Existuje i kulturní cena Jivínský Štefan.
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Kafka (Is Not Dead) – Putování povídkami a světem Franze Kafky
Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ UVÁDÍ:
Nad Tatrou sa blýska
Toho bohdá nebude, aby český skladatel prodal svůj původ za světovou slávu, řekl Dvořák svéhlavým scherzem. Zatímco Novák oslavil Slovensko obrazem jánošíkovsky vzbouřených přírodních živlů, Suk povznesl nade vše Prahu.

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel
Sobota 29. března bude patřit Noci divadel! Tato tradiční událost otevřených divadel a výjimečných zážitků je součástí evropského projektu European Theatre Night, který představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.