Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JAN KNOB

Narodil se 24. června 1904. Cílevědomě směřoval k pedagogické dráze. Po jičínském učitelském ústavu se zapsal na pražskou Školu vysokých studií pedagogických. Úspěšně ji zakončil r. 1926. Učil na obecné a měšťanské škole v Turnově. Poté devět roků vzdělával žáky místního reálného gymnázia. To už byl ovšem dávno chycen drápkem v literatuře. Začínal – s ohledem na svůj další vývoj vyloženě bizarně – v časopise Proletkult, „týdeníku Komunistické strany Československa pro proletářskou kulturu“(1923). Správnou parketu našel až mezi spřízněnými spisovatelskými dušemi z Jičínska. S Josefem Knapem, Františkem Křelinou a Václavem Prokůpkem se stal vůdčí osobností ruralistické umělecké revue Sever a východ, která vycházela v Turnově v letech 1925 – 1930. Ač měla být venkovským zaměřením konzervativním pandánem pražské avantgardy, tiskla i příspěvky Konstantina Biebla, Josefa Hory, Vladislava Vančury a jiných. Tou dobou už měl Jan Knob za sebou první knížky. Po románu Smršť (1929) následovala Černá křídla. V obou zkoumal rozpad tradičních hodnot na vesnici nebo ve městě. Historické drama osobních animozit Z plamenů roste z roku 1940 hodnotí kritika jako jeho nejlepší. Předlohou místu děje byla evidentně Veliš, události jsou mírně změněny. Dodnes jde o robustní plnokrevnou četbu. Knob zdůrazňuje své poněkud idealistické přesvědčení, „že sedláci, čeští sedláci jsou lidé věrní, čestní a spravedliví“.
Knobův život obrátil naruby protektorát. Nastoupil jako ředitel brusírny drahokamů (1939). Kvůli vyřazování českých titulů rezignoval po čtrnácti letech na místo dobrovolného knihovníka v turnovské bibliotéce. Za války spolupracoval s dětským periodikem Radostná studánka. Jeho články byste nalezli v tiskovinách jako Venkov, Salon, Lumír, Řád. Mládeži věnoval cestopis o dobrodruhovi Čeňkovi Pacltovi, který vyšel po osvobození pod názvem Kámen ze všech nejkrásnější. Iluze, že ve znovuobnoveném Československu bude líp, však vzala brzy zasvé. Knob vstoupil do Moravského kola spisovatelů. Práce v něm se účastnil až do jeho násilného zrušení roku 1948. Nemusel sice do vězení jako přátelé Zahradníček, Knap nebo Křelina, pracoval ale manuálně jako pomocný dělník. Na publikování mohl zapomenout. Až s jistým politickým uvolněním v šesté dekádě nastaly pro něj příznivější časy. Ve funkci ředitele Muzea Českého ráje v Turnově popularizoval region, případně osobnosti s ním spjaté. Čtenáři se konečně dočkali i nové prózy Kruh viny. Až posmrtně vyšel křehký příběh Isabela.
Když se na velišském hřbitově loučil na podzim 1976 se zemřelým Františkem Křelinou, šlo zřejmě o jeho poslední veřejné vystoupení. Jan Knob následoval přítele do říše stínů za šest měsíců, 29. dubna 1977. Je pochován na tomtéž místě.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.
Tiskové zprávy

Kafka (Is Not Dead) – Putování povídkami a světem Franze Kafky
Třetí premiérou Klicperova divadla v roce 2025 a celkem už pátou v letošní sezoně bude autorská koláž povídek a životních osudů jednoho z nejslavnějších spisovatelů narozených na území Čech Franze Kafky. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je oceňovaný a úspěšný slovenský režisér Marián Amsler, který se tak po deseti letech od uvedení Molièrovy hry Škola pro ženy vrací do Hradce Králové.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ UVÁDÍ:
Nad Tatrou sa blýska
Toho bohdá nebude, aby český skladatel prodal svůj původ za světovou slávu, řekl Dvořák svéhlavým scherzem. Zatímco Novák oslavil Slovensko obrazem jánošíkovsky vzbouřených přírodních živlů, Suk povznesl nade vše Prahu.

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel
Sobota 29. března bude patřit Noci divadel! Tato tradiční událost otevřených divadel a výjimečných zážitků je součástí evropského projektu European Theatre Night, který představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.