Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ
01.prosinec - neděle od 17:00 hodin
ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ
08.prosinec - neděle od 17:00 hodin
ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ
15.prosinec - neděle od 17:00 hodin
ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ
22.prosinec - neděle od 17:00 hodin
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
Tůma, mimo jiné zdatný varhaník, gambista a hráč na strunný nástroj theorba, své opusy začal záhy uplatňovat po Praze. Na ženáče a otce prvního dítěte (nakonec jich zplodil patnáct, byť ne všechny se dožily dospělosti) se usmálo štěstí. Padl do oka českému kancléři Františku Ferdinandovi hraběti Kinskému.Od roku 1731 vedl jeho kapelu. Když s ním pobýval ve Vídni, docházel k uznávanému učiteli klasického kontrapunktu Johannu Josephu Fuxovi. Podle svědků pracoval Tůma velmi rychle. Napsat mši zvládl v osamění za tři dny, přičemž se dopoval pouze dvěma šálky čokolády. Po úmrtích hraběte Kinského i Fuxe (1741) zakotvil po vyhraném výběrovém řízení na devět let u císařovny Alžběty, vdovy po Karlu VI. V jejím špičkovém hudebním tělesu měl vůdčí úlohu. Vynikal vědomostmi a chováním, vážili si ho i na nejvyšších místech. Když r. 1750 Alžběta zemřela, obdržel hezkou rentu. Rovněž populární Marie Terezie měla Tůmu v oblibě. Složil pro ni Davidův žalm Miserere mei Deus, což znamenalo další finanční přilepšení. Roku 1768 vídeňskou veřejnost překvapil odchodem do kláštera k premonstrátům v Gerasu. Ve Vídni zanechal manželku a v podstatě celý zbytek života strávil mezi řeholníky. V ústraní stále komponoval. Do Vídně byl přivezen se zápalem plic, na který 30. ledna 1774 zemřel. Na staré radnici v Kostelci nad Orlicí mu byla 12. října 1974 odhalena busta.
František Ignác Antonín Tůma nebyl žádnou progresivní osobností, která by posouvala chod hudebních dějin. Však také jeho díla z koncertních pódií na dlouhá desetiletí vymizela, tiskem nevycházelo nikdy nic. Kritika si cenila jeho posluchačsky náročných vokálních chrámových děl – mší, Stabat mater, Magnificat, Requiem, Zpěvů o umučení, Vánočního hymnu. Ve světských skladbách převažují smyčcové sinfonie, sonáty, partity v konzervativním duchu, v přechodu mezi barokem a klasicismem. Dnešní uspěchaná doba však Tůmu začíná rehabilitovat. Občas si dějiny zašpásují a najednou objevíme zapadlou perlu. Opomíjet tuhle melodickou a uklidňující muziku by byla škoda. Zkuste to s ní. Nebudete litovat.
Všichni dobří rodáci
PAVEL GRYM
Náchoďák Pavel Grym (*9. 6. 1930) měl cestu ke kumštu zároveň blízkou i dalekou.
FRANTIŠEK MARTIN PELCL
Tak idylický domeček aby člověk pohledal.
JAN ROTH
V Náchodě se kromě slavných scenáristů a spisovatelů (Škvorecký, Blažek) narodil i významný český kameraman Jan Roth. Stalo se tak 10. listopadu 1899.
Tiskové zprávy
„Měli jsme tudle k obědu nudle, vařila je chůva, v nudlích byla sůva…,“ kniha Neochočené básničky Aleny Müllerové pobaví děti i dospělé
„Jsem už delší dobu kmet, a přesto mi při listování září očka a má dětská duše se raduje,“ říká o knize Jiří Suchý
Světová rocková hvězda Bryan Adams v srpnu vystoupí v hradeckém Parku 360
Světová star Bryan Adams se vrací do České republiky. Kanadský rockový zpěvák je jeden z nejznámějších umělců současného hudebního světa a na svém kontě má neuvěřitelných 17 studiových alb.
listopadové akce v H. Králové
17. listopadu
• od 16:00 na Masarykově nám. "Srdce pro Václava Havla" (zapálíme svíčky, zavzpomínáme na události listopadu 89), www.facebook.com/events/551229014281785