Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

Po vzniku republiky dělal téměř dvacet let primáře na neuropsychiatrickém oddělení v Košicích. Začínal na zelené louce. Zakládal první slovenský lékařský spolek, zasloužil se o podstatné rozšíření kapacity svého oddělení, napsal několik zásadních statí. (Košičané na něj nezapomněli a roku 2003 mu odhalili bustu.) Kontakt s vývojem v oboru neztrácel. Před další válkou byl krátce zaměstnán na Ministerstvu zdravotnictví. Za Protektorátu ho suspendovali, dokonce se musel skrývat. V letech 1945 – 1949 je krátce znovu na Ministerstvu zdravotnictví a na bratislavské univerzitě. Čtyři roky působil jako přednosta psychiatrické kliniky v Plzni, získal titul profesora (1948). „Nová doba“ mu jako mnoha jiným vynikajícím odborníkům nepřála. O rok později kvůli svým politickým názorům musel odejít do důchodu. Nezahálel však. Dál psal důležité a objevné vědecké práce o psychopatologii, sugesci, hypnóze atd. (Nárys psychoterapie a psychohygieny - skartováno 1949, Prolegomena k studiu neofasií - 1964, Obrana proti duševním chorobám - 1965). V šesté dekádě 20. století se s kolegy pokoušel v ČSSR rozvíjet psychotroniku, socialistickou verzi západní parapsychologie. Zřízení ústavu pro nový vědní obor se nedožil. Umírá 8. 12. 1967 v Praze.
Parapsychologie možná opravdu byla slepou uličkou, to nechť posoudí odborníci. Dr. Stuchlík však r. 1947 objevil pacienta, jehož případ ho proslavil po celém světě. MUDr. Jan Lukeš, publikující nejvíce pod pseudonymem Car Osten, byl tehdejšími kapacitami diagnostikován s paranoidní schizofrenií. Jaroslav Stuchlík si získal důvěru tohoto pomateného génia, ne nepodobného Járovi Cimrmanovi, a až do své smrti mu pomáhal jako lékař i člověk. Nešťastný Lukeš je autorem 16 umělých „mimozemských“ jazyků, mnoha próz, tří olbřímích románových epopejí, slovníků, 39 oper (mj. druhý díl Prodané nevěsty nebo Úderka, oblíbená v českém undergroundu), 9 symfonií, 107 matematických prací, vynálezů atd. První Stuchlíkova zmínka o něm (1956) vyvolala celosvětovou senzaci. Chystal o něm podrobnou studii, kterou bohužel nestihl dopsat. Její fragmenty s ukázkami Lukešova díla naleznete díky péči PhDr. Vladimíra Boreckého v knize Neofatické polyglotie psychotiků, Lukešovy pozoruhodné texty hledejte pod titulem Z knižnice iškovské kultůry.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.